Brazilská prezidentka kryje záda sobě i svému předchůdci. Jmenovala ho premiérem

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová jmenovala exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva šéfem své vlády. Tento krok má neoblíbené političce pomoci předejít odvolání z funkce, které jí hrozí kvůli chystané ústavní žalobě. Lula da Silva by se zase mohl díky právní ochraně ministerského postu vyhnout zadržení v souvislosti s rozrůstajícím se korupčním skandálem.

 Dilma Rousseffová
16.3.2016 20:01   |  

Někdejší charismatický lídr země se stal díky nové funkci druhou nejmocnější politickou figurou v zemi. Podle médií Rousseffovou motivovaly Lulovy schopnosti zákulisního vyjednávače, které by mohly oslabené prezidentce přinést potřebnou podporu od některých parlamentních stran.

Opozice a část koalice v Kongresu se v současnosti snaží iniciovat proces, který by mohl vést až k jejímu odvolání kvůli porušení zákona o fiskální odpovědnosti, jehož se podle svých kritiků dopustila při snaze zacelit díry v předloňském státním rozpočtu. Ústavní žalobu se chystají podpořit i poslanci koaličního partnera Rousseffové Strany pracujících, čímž by pro ni mohl být dostatek hlasů.

Rousseffová nyní čelí statisícovým demonstracím požadujícím její odchod i kvůli údajné roli v korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras. Opozice tvrdí, že část z úplatků sloužila k financování předvolební kampaně Rousseffové.

Únik před soudy

V ohrožení je však i sám Lula, který byl kromě vyšetřování podezření z korupce tento měsíc obviněn i z praní špinavých peněz. Pro exprezidenta znamená jmenování do funkce šéfa vlády právní ochranu, neboť jeho vyšetřování v souvislosti s aférou Petrobras spadá nyní pouze do kompetence nejvyššího soudu. Soudce nižší instance, který Lulu kvůli korupčnímu skandálu do současnosti vyšetřoval, tuto možnost jeho vstupem do vlády ztratil.

Lula si podle médií dnešním krokem připravuje pozici na prezidentské volby v roce 2018, v nichž by opět mohl kandidovat. Podle některých komentátorů se ve vládě stane důležitější postavou než sama Rousseffová, která bude výrazně pod jeho vlivem.


Čtěte také:

Po výslechu rovnou do vlády: exprezident Brazílie Lula získal klíčový post

Brazilská policie zatkla exprezidenta. Divadlo pro média, reagoval Lula

Tři miliony Brazilců protestovaly proti prezidentce, žádají rezignaci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

Vybraní testeři si mohou v Singapuru objednat zdarma jízdu autonomním vozem. Asijská metropole se tak stala prvním místem na světě, kde začalo jezdit se zákazníky "samořídící"… více

Mobilní web