Brexit by způsobil rozpad Velké Británie, varuje exministr zahraničí

Odchod Británie z Evropské unie by mohl znamenat rozpad Spojeného království, napsal v článku pro list The Daily Telegraph bývalý konzervativní ministr zahraničí a dlouhodobý kritik EU William Hague. V případě vítězství odpůrců setrvání v unii v plánovaném referendu by podle něj Skotsko společný stát opustilo. Hague se prý proto v lidovém hlasování s největší pravděpodobností chystá podpořit členství Británie v evropské osmadvacítce.

Bývalý konzervativní ministr zahraničí a dlouhodobý kritik EU William Hague
23.12.2015 14:27   |  

Někdejší předseda Konzervativní strany, který v letech 2010 až 2014 v kabinetu Davida Camerona zastával post ministra zahraničí, je v krátké době už druhým významným členem vládní strany, který se vyslovil pro setrvání Londýna v unii. Nedávno před takzvaným Brexitem varoval i bývalý premiér John Major. Hague je přitom dlouhodobě kritikem Bruselu, rázně bojoval například proti vstupu Británie do eurozóny.

Britský konzervativní premiér David Cameron slíbil referendum o členství Británie v EU uspořádat do konce roku 2017. On sám je pro setrvání země v unii, podmiňuje to však některými změnami ve fungování společenství. A to včetně omezení volného pohybu osob, s čímž řada zemí v čele s Německem a Francií nesouhlasí.

Nevyhnutelné referendum

Podle Haguea by odchod Británie z EU vedl k posílení Skotské národní strany (SNP). Její předsedkyně a skotská premiérka Nicola Sturgeonová nedávno uvedla, že pokud by Británie opustila EU a ve Skotsku se přitom většina voličů přiklonila pro setrvání v unii, nové hlasování o nezávislosti Skotska by bylo „nevyhnutelné“.

V loňském referendu vyhráli stoupenci setrvání Skotska v unii s Británii poměrem 55 ku 45 procentům. Od té doby však popularita SNP stoupla a o možnosti dalšího referenda se mluví stále častěji.

EU stabilizuje východ Evropy

Brexit by podle Haguea v době krize neoslabil jen Británii, ale i EU, což prý exministr nechce. Navzdory mnoha selháním totiž unie podle něj zaručuje stabilitu křehkých středoevropských demokracií. Ani vzhledem k situaci na Blízkém východě a na světových trzích není v britském zájmu podílet se na rozpadu osmadvacítky.

Průzkum britské společnosti ORB koncem listopadu ukázal, že 52 procent Britů je pro odchod z EU, zatímco podle 48 procent dotázaných by měla Británie v osmadvacítce zůstat. V předchozích letošních anketách vedli vždy přívrženci setrvání Británie v unii. Protievropský tábor podle komentářů posílily stále větší obavy Britů z migrační krize, ale i listopadové teroristické útoky v Paříži.


Čtěte také:

Většina Britů chce po pařížských útocích odejít z EU

Sobotka: Chceme Británii v EU, našim občanům ale musí zaručit volný pohyb

Cameron: Brexit myslím smrtelně vážně, EU se musí změnit

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecko dnes ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u severosyrského města Džarabulus. Podle… více

Mobilní web