Brexit? Dochází nám čas, varoval vyjednávač EU | E15.cz

Brexit? Dochází nám čas, varoval vyjednávač EU

ČTK

Vyjednavač Evropské unie pro odchod Británie z bloku Michel Barnier dal v pondělí najevo znepokojení nad tím, jak stranám rychle ubývá času k rozhovorům.

Před pondělním začátkem třetího jednacího kola Barnier v Bruselu řekl, že k pokroku jsou třeba jasné britské pozice ke všem otázkám souvisejícím s první fází rozhovorů, tedy s podobou samotného britského odchodu z unie.

"Je to třeba k tomu, abychom dosáhli dostatečného pokroku," upozornil Barnier. Právě jen v takové chvíli totiž mohou členské země unie dát na některém z nadcházejících summitů EU Barnierovi mandát k začátku diskusí o nové podobě vzájemných vztahů mezi EU a Británií jako zemí mimo blok.

Britský vyjednavač David Davis zdůraznil potřebu "pružnosti a představivosti" obou stran vyjednávání. Británie by se měla mimo unii ocitnout na jaře 2019, rozhovory jak o podobě brexitu, tak o budoucnosti musí kvůli ratifikačnímu procesu příslušných dohod skončit ještě o nějakou chvíli dříve.

Když brexit vytváří pracovní místa. Britští bankéři mají ve Frankfurtu povzbudit trh práce

"Musíme začít seriózně jednat. Ke konstruktivnímu jednání potřebujeme britské pozice, které budou jasné," prohlásil ale představitel EU. Rychlé odstranění nejasností podle něj pomůže rychlejšímu začátku debat o nové podobě vzájemného uspořádání a přechodných obdobích.

Britské pozice, které Londýn představil v minulých týdnech, jsou podle Davise výsledkem tvrdé práce uplynulého roku. V příštích týdnech čeká technické diskuse o všech otevřených tématech a určení oblastí, kde se strany dál neshodují.

Třetí jednací kolo bude v Bruselu ukončeno ve čtvrtek.

Britské úřady rozeslaly cizincům z EU výhružné dopisy. Varování před deportací byl údajně omyl

Brexit může připravit britská letiště o dvě pětiny pasažerů

Regulace EU se vyplácí, z trhu zmizely vysavače-šmejdy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!