Británie EU neopustí, referendum bylo varování, míní rakouský ministr

Britové se v červnovém referendu vyslovili pro odchod z EU, zatím ale není jasné, kdy Londýn s výstupovými rozhovory začne. Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling si dokonce myslí, že Spojené království v budoucnu Evropskou unii neopustí a i za pět let bude mít tento evropský blok nadále 28 členů.

 Hans Jörg Schelling Dalších 6 fotografií v galerii
4.7.2016 19:34   |  

„Británie v budoucnu zůstane členem EU,“ řekl Schelling. Dodal, že Brusel by měl v reakci na referendum přistoupit k reformám unie a zaměřit se na klíčové body, jako jsou například jednotný trh, klimatické změny či bezpečnost, ostatní témata by pak EU ponechala členským státům.

Referendum bylo podle Schellinga pro Británii varováním, aby unii nakonec neopouštěla. Rakouský ministr připomněl, že řada bank a firem již naznačila, že své centrály kvůli zachování přístupu na jednotný trh přesunou do kontinentální Evropy.


Přečtěte si: Proti brexitu protestovaly v Londýně desítky tisíc lidí. Lze prý zvrátit

Jednu z možností, aby Londýn zůstal v EU, vidí rakouský ministr v tom, že Británie o zahájení výstupových rozhovorů nakonec vůbec nepožádá.

Všichni uchazeči o úřad britského premiéra již ale prohlásili, že výsledek referenda je nezvratný a že Británie unii opustí. Největším favoritem o křeslo ministerského předsedy je ministryně vnitra Theresa Mayová, která byla proti odchodu.

Jejími protikandidáty jsou pak ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, někdejší ministr obrany Liam Fox, ministr spravedlnosti Michael Gove a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Do boje naopak překvapivě nevstoupil někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců vystoupení Spojeného království z unie Boris Johnson.


Čtěte také:

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

ECB prý kvůli brexitu nebude spěchat s uvolněním měnové politiky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web