Britové obnovili volební kampaň, kterou zastavil teroristický útok | E15.cz

Britové obnovili volební kampaň, kterou zastavil teroristický útok

ČTK

V Británii dnes byla obnovena kampaň před čtvrtečními předčasnými parlamentními volbami pozastavená po sobotním teroristickém útoku v Londýně. Jejími hlavními tématy jsou bezpečnost a financování policie, které je podle opozice nedostatečné. Vládní konzervativci by podle prvního průzkumu veřejného mínění institutu YouGov po atentátu získali 305 křesel a k většině by jim tak 21 mandátů chybělo.

Vůdci opozičních labouristů a liberálních demokratů Jeremy Corbyn a Tim Farron konzervativní premiérku Theresu Mayovou už v neděli kritizovali za podle nich dlouho odkládané vyšetřování problémů financování a podpory domácích islamistických skupin ze zahraničí.

Zkoumání zahraničních zdrojů příjmů extremistů ve Spojeném království nařídil už předchozí konzervativní premiér David Cameron a podle britského tisku se má zaměřit především na Saúdskou Arábii. Deník The Guardian napsal, že zpráva stále není hotová a její obsah možná ani nebude zveřejněn.

Britská policie v souvislosti s útokem v Manchesteru zatkla dalšího muže

Corbyn v neděli řekl, že je třeba "uskutečnit nesnadné rozhovory a začít by se mělo u Saúdské Arábie a pokračovat dalšími státy Perského zálivu". Reagoval tak na nedělní projev Mayové po útocích, v němž předsedkyně vlády řekla, že boj s terorismem si bude žádat "nesnadné a často nepříjemné rozhovory".

Právě Saúdská Arábie, ale například také Írán bývají označovány za sponzory terorismu. Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt, Jemen a Spojené arabské emiráty dnes oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu.

Šéf labouristů také Mayovou kritizoval za personální škrty u policie, která podle něj přišla o 20.000 lidí. "Nemůžete chránit veřejnost levně," řekl v neděli Corbyn. Podobně se dnes podle serveru Sky News vyjadřoval také Farron.

Cameronovův někdejší poradce Steve Hilton dnes Mayovou na twiteru vyzval k rezignaci. Podle něj je zodpovědná za "bezpečnostní selhání", která umožnila nedávné teroristické útoky v zemi. Labouristický poslanec Barry Gardiner dnes uvedl, že Mayová je za útoky zodpovědná i jako bývalá ministryně vnitra.

Britské strany slibují bezpečí

Volební kampaň pozastavily v neděli všechny hlavní strany s výjimkou Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta uvedla, že kampaň nechce přerušovat, "protože narušení demokracie je něco, co si extremisté přejí".

Podle ankety agentury ICM, jejíž výsledky byly dnes zveřejněny, by konzervativci získali 45 procent hlasů a labouristé 34 procent. Minulý týden vedli konzervativci nad labouristy v sondáži ICM o 12 procentních bodů, jejich náskok se tak o jeden procentní bod snížil. Průzkum se uskutečnil mezi 2. a 4. červnem, tedy částečně po atentátu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!