Britský eurokomisař Jonathan Hill rezignoval, agendu převezme Dombrovskis

aktualizováno Británie se snaží vstřebat důsledky historické volby, která rozhodla, že země vystoupí z Evropské unie. V reakci na výsledek čtvrtečního referenda odstoupil britský eurokomisař pro finanční stabilitu, služby a kapitálovou unii Jonathan Hill, který před hlasováním usiloval o setrvání Británie v EU. Jeho agendu převezme místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis z Lotyšska.

 Jonathan Hill
25.6.2016 19:16   |  

Hlavním vyjednávačem Evropské unie pro britský odchod z bloku byl jmenován zkušený belgický diplomat Didier Seeuws. Povede takzvaný brexitový krizový štáb v Radě EU, která zastupuje členské státy nynější osmadvacítky. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na diplomaty v Bruselu.

„Nemyslím si, že by bylo správné, abych pokračoval jako britský komisař, jakoby se nic nestalo,“ uvedl Hill v prohlášení. „Proto jsem řekl (předsedovi Evropské komise) Jeanu-Claudeovi Junckerovi, že odstoupím,“ dodal. „Zároveň je třeba, abych úřad řádně předal, proto jsem mu řekl, že s ním budu spolupracovat, abych se ujistil, že se tak v nadcházejících týdnech stane,“ uvedl rovněž Hill.

Juncker: Chtěl jsem, aby se britský komisař zabýval finančními záležitostmi na znamení mé důvěry v členství Británie v Evropské unii

Hillovu agendu podle prohlášení předseda EK Junckera převezme místopředseda komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis z Lotyšska. Juncker ale zároveň uvedl, že je připraven přijmout v komisi nového britského zástupce. Jeho agendu určí po konzultaci s britskou vládou sám předseda EK. Schválit ho bude muset i Evropský parlament.

Juncker řekl, že odstoupení Jonathana Hilla lituje. „Chtěl jsem, aby se britský komisař zabýval finančními záležitostmi na znamení mé důvěry v členství Británie v Evropské unii. K mé velké lítosti se tato situace nyní mění,“ dodal. Svou lítost nad Hillovým rozhodnutím vyjádřil i premiér David Cameron. Jak uvedl, díky němu měla Británie v Evropské komisi „silný hlas“. Mluvčí premiéra pak dodal, že bude již na příštím předsedovi vlády, aby rozhodl o tom, jakou roli bude Británie v Evropské komisi hrát. „Až do odchodu ale zůstaneme plnohodnotným členem EU,“ dodal.

Každá členská země EU do komise vysílá jednoho svého zástupce. Británie je navzdory čtvrtečnímu referendu, v němž si voliči odhlasovali odchod z evropského bloku, stále plnoprávným členem EU. Pětapadesátiletý Hill je členem britské Konzervativní strany a působil také jako předseda Sněmovny lordů. Rezignaci oznámil jen den poté, co tak učinil i jeho blízký spojenec, premiér David Cameron.

Komisařem v Junckerově komisi se Hill stal v roce 2014. Přidělení finančního portfolia řada médií vnímala jako Junckerovu „nabídku smíru“ britskému premiérovi, který se snažil zablokovat volbu někdejšího předsedy lucemburské vlády do čela komise.


Čtěte také:

Hrozí Británii rozpad? Skotsko chce další referendum o nezávislosti

Breixt musíme vyřešit co nejdříve, shodli se unijní lídři

Británie si už na EU vyjednala maximum ústupků, upozornil Juncker

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web