Brusel: Ankara naplňuje dohodu o migrantech příliš pomalu | E15.cz

Brusel: Ankara naplňuje dohodu o migrantech příliš pomalu

Brusel: Ankara naplňuje dohodu o migrantech příliš pomalu
Migrant
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Naplňování dohody EU a Turecka o migraci v otázce navracení a přesidlování běženců sice pokročilo, ale stále zbývá dost práce, soudí Evropská komise. K možnému zrušení vízové povinnosti pro Turky se hodlá komise vyjádřit až v květnu.

„Pokud Turecko podnikne nezbytná opatření pro splnění zbývajících požadavků (předložených EU), bude ke zprávě připojen legislativní návrh na jeho zařazení na seznam zemí s bezvízovým stykem,“ upozornila komise. Dodala, že svou třetí zprávu o pokroku směrem k uvolnění vízového režimu s Tureckem představí 4. května.

Komise jinak ve své dnešní zprávě konstatuje, že realizace březnové dohody s Tureckem pokročila, ale bude třeba pokračovat v úsilí a poskytovat další prostředky umožňující soustavné navracení a přesidlování uprchlíků. „Tento aspekt provádění dohody je stále z velké části před námi,“ upozornila evropská exekutiva.

Komise uvádí, že Turecko musí vynaložit další úsilí a zajistit, aby ti, kdo potřebují mezinárodní ochranu, obdrželi nezbytnou podporu.

Zájem o převaděče klesá

„Prvním výsledkem naší spolupráce s Tureckem je to, že lidé začínají brát na vědomí naši zprávu, že obrátit se na pašeráky je špatné rozhodnutí. V minulých třech týdnech počet nelegálně příchozích prudce klesl,“ uvedl k tomu první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Podle něho je ale nyní třeba zpřístupnit legální způsob přesídlení těch, kdo potřebují ochranu. „Komise zůstane plně zapojena, aby zajistila plnou a včasnou realizaci všech součástí dohody mezi EU a Tureckem, včetně projektů pro uprchlíky ze Sýrie v Turecku, uvolnění vízového režimu a dodržování práva EU a mezinárodního práva,“ upozornil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!