Brusel chce prodloužit podporu zemědělcům zasaženým sankcemi | E15.cz

Brusel chce prodloužit podporu zemědělcům zasaženým sankcemi

Brusel chce prodloužit podporu zemědělcům zasaženým sankcemi
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mladá fronta

ČTK

Evropská komise plánuje prodloužit opatření na podporu zemědělských sektorů, které byly postiženy ruskými sankcemi. Podpůrná opatření v mlékárenství, která mají nyní končit na konci září, by měla být prodloužena do konce února příštího roku. Kroky na podporu producentů ovoce a zeleniny by měly trvat do 30. června 2016.

Ruské sankce na dovoz potravin z EU prezident Vladimir Putin na konci minulého měsíce prodloužil o rok. Na ruském sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky. Moskva zákazem jejich dovozu reagovala na evropské hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.

Podpora mléčných produktů ze strany EU

Ve snaze zmírnit dopady ruských kroků na evropské zemědělce spustila EU výkupy a podporu dlouhodobého skladování některých mléčných produktů, především másla (skoro 110 tisíc tun od září 2014) a sušeného mléka. Opatření má v současné době skončit k 30. září 2015. Prodloužení intervencí i podpory skladování komise proto navrhuje od 1. října do 29. února 2016.

Opatření týkající se ovocnářství a produkce zeleniny skončila na konci června. Nyní komise předpokládá jejich obnovení opět do konce června příštího roku.

Ministři zemědělství EU se k situaci na mléčném trhu mimořádně sejdou počátkem září.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!