Brusel navrhne zrušení víz pro Ukrajince, umožňují to reformy | E15.cz

Brusel navrhne zrušení víz pro Ukrajince, umožňují to reformy

Brusel navrhne zrušení víz pro Ukrajince, umožňují to reformy
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Evropská komise v dubnu navrhne členským zemím EU zavedení bezvízového styku s Ukrajinou. Novinářům to po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem řekl šéf komise Jean-Claude Juncker.

Ukrajina podle něj v „posledních dnech a hodinách“ přijala významné reformy a zákony, které takový postup umožňují. Tento týden to byla například legislativa týkající se zveřejňování majetkových poměrů veřejných činitelů či jmenováni členové vedení protikorupční agentury.

„Tyto kroky… nám jako komisi umožní předložit v dubnu návrh na vízovou liberalizaci,“ řekl Juncker. S předloženým návrhem budou muset souhlasit členské země a Evropský parlament.

Český premiér Bohuslav Sobotka dnes v Bruselu novinářům řekl, že bezvízový styk s Ukrajinou by neměl znamenat nějaká rizika či problémy. „Navíc, když si uvědomíme, že propojení ČR s Ukrajinou je poměrně intenzivní,“ řekl. Připomněl také „poměrně silnou poptávku“ po tom, aby kvalifikovaní pracovníci z Ukrajiny mohli pracovat v ČR.

Bez víz se mají obejít i Gruzínci

EU a Kyjev mají podle šéfa komise společný zájem na snazším cestování mezi blokem a Ukrajinou. Ukrajinský prezident Porošenko oznámení uvítal jako „významná událost“ pro jeho zemi. Na letošního 19. května je naplánován summit EU-Ukrajina.

Evropská komise už tento měsíc navrhla obdobný krok vůči Gruzii, někteří pozorovatelé očekávali také souběžný posun v liberalizaci víz vůči Ukrajině.

V gruzínském případě se bezvízový styk má týkat osob, kteří vlastní pas s biometrickými údaji a budou pobývat v schengenském prostoru s volným pohybem osob v rámci EU maximálně 90 dní. Bezvízový styk neposkytuje občanům Gruzie právo v EU pracovat. Dialog s Ukrajinou o vízové liberalizaci vede EU od roku 2008, závěrečná zpráva o pokroku byla zveřejněna loni v prosinci.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!