Brusel navrhne zrušení víz pro Ukrajince, umožňují to reformy

aktualizováno Evropská komise v dubnu navrhne členským zemím EU zavedení bezvízového styku s Ukrajinou. Novinářům to po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem řekl šéf komise Jean-Claude Juncker.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
17.3.2016 16:50   |  

Ukrajina podle něj v „posledních dnech a hodinách“ přijala významné reformy a zákony, které takový postup umožňují. Tento týden to byla například legislativa týkající se zveřejňování majetkových poměrů veřejných činitelů či jmenováni členové vedení protikorupční agentury.

„Tyto kroky… nám jako komisi umožní předložit v dubnu návrh na vízovou liberalizaci,“ řekl Juncker. S předloženým návrhem budou muset souhlasit členské země a Evropský parlament.

Český premiér Bohuslav Sobotka dnes v Bruselu novinářům řekl, že bezvízový styk s Ukrajinou by neměl znamenat nějaká rizika či problémy. „Navíc, když si uvědomíme, že propojení ČR s Ukrajinou je poměrně intenzivní,“ řekl. Připomněl také „poměrně silnou poptávku“ po tom, aby kvalifikovaní pracovníci z Ukrajiny mohli pracovat v ČR.

Bez víz se mají obejít i Gruzínci

EU a Kyjev mají podle šéfa komise společný zájem na snazším cestování mezi blokem a Ukrajinou. Ukrajinský prezident Porošenko oznámení uvítal jako „významná událost“ pro jeho zemi. Na letošního 19. května je naplánován summit EU-Ukrajina.

Evropská komise už tento měsíc navrhla obdobný krok vůči Gruzii, někteří pozorovatelé očekávali také souběžný posun v liberalizaci víz vůči Ukrajině.

V gruzínském případě se bezvízový styk má týkat osob, kteří vlastní pas s biometrickými údaji a budou pobývat v schengenském prostoru s volným pohybem osob v rámci EU maximálně 90 dní. Bezvízový styk neposkytuje občanům Gruzie právo v EU pracovat. Dialog s Ukrajinou o vízové liberalizaci vede EU od roku 2008, závěrečná zpráva o pokroku byla zveřejněna loni v prosinci.


Čtěte také:

Ukrajina znovu propásla šanci na reformu, Západu dochází trpělivost

Saakašvili: Na Ukrajině se stal převrat oligarchů, řešením jsou volby

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web