Brusel si po volbách v Řecku oddechl a velebí odvahu Řeků

Brusel si oddechl díky výsledkům řeckých parlamentních voleb, v nichž dostatečnou většinu pro sestavení vlády získaly strany podporující zahraniční záchranný finanční program určený předluženým Aténám. Lídři EU v reakci na hlasování hovoří o odvaze Řeků, kteří si vybrali zachování budoucnosti své země v eurozóně.

José Barroso
18.6.2012 7:22   |  

„Řecký lid promluvil. Plně respektujeme jeho demokratickou volbu. Věříme, že výsledky voleb umožní rychlé zformování vlády,“ uvedli ve společném nočním prohlášení předseda Evropské komise José Barroso a unijní prezident Herman Van Rompuy.

„Vzdáváme hold odvaze a houževnatosti řeckých občanů, kteří si byli plně vědomi obětí, které jsou od nich požadovány pro nápravu a nové budování řecké ekonomiky a udržitelný růst jejich země,“ prohlásili oba unijní představitelé.

Řekové ve volbách nerozhodovali jen o sestavení svého parlamentu, nýbrž do značné míry i o tom, zda dluhy i hospodářskými potížemi stíhaná země zůstane členem eurozóny - 17členné skupiny unijních států platících eurem.

Řecko se topí v dluzích, kvůli nimž jim zahraniční partneři museli přispěchat na pomoc. Před časem se tak eurozóna společně s Mezinárodním měnovým fondem dohodla na druhém záchranném balíku půjček Aténám ve výši 130 miliard eur.

Výměnou za to se však Řekové, kteří si v minulosti podle partnerů žili značně nad poměry, museli zavázat k někdy dosti razantním reformám a rozpočtovým škrtům. Ty mimo jiné zasáhly penze a platy a i jinak se bezprostředně dotýkají života běžných Řeků. Těm se tyto dopady nelíbí a Řecko v minulých měsících zažilo bouřlivé protesty proti omezování financí.

Také díky tomu v minulých měsících narůstala podpora radikálním stranám, které se vyslovovaly i velmi tvrdě proti dojednaným podmínkám. Pokud by ovšem Atény dohodnutá ujednání neplnily, hrozilo, že budou muset eurozónu opustit.


Čtěte také:

Řecký prezident pověří vítěze voleb Samarase jednáním o vládě

Řecko míří k proevropské vládě, radikálové uznali porážku

Westerwelle: Řecko může v plnění úvěrových dohod získat ústupky


„Svým moudrým rozhodnutím se řecký lid rozhodl, že jeho budoucnost leží v eurozóně,“ komentoval výsledky řeckých voleb šéf nejsilnější frakce Evropského parlamentu Joseph Daul. „Pozitivní hlasování, úsilí a oběti řeckého lidu, společně s evropskou solidaritou, brzy přivedou tuto zemi zpět na cestu ekonomického oživení a růstu,“ dodal Daul.

„Budeme i nadále stát při Řecku jako při členovi rodiny EU a eurozóny,“ zdůraznili Barroso s Van Rompuyem.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Metoda pokus omyl. Rekordman dělal strojvůdcovské zkoušky 11krát

Metoda pokus omyl. Rekordman dělal strojvůdcovské zkoušky 11krát

Cestující na železnici možná už příští rok dostanou vodítko, podle kterého budou moci zhodnotit bezpečnost cesty u jednotlivých dopravců. Žebříček firem podle bezpečnostního… více

Komerční prezentace
Mobilní web