Brusel žádá věřitele, ať po Řecku nechtějí okamžité splacení dluhů

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis se postavil proti možnosti využít neuhrazenou řeckou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) k požadavkům na okamžité splacení řeckých dluhů.

 Řecký premiér Alexis Tsipras
1.7.2015 17:22   |  

Evropský nástroj finanční stability (EFSF), který je největším věřitelem Řecka, upozornil, že by v důsledku neuhrazení řecké splátky MMF mohl teoreticky požadovat okamžité splacení všech pohledávek, které u Řecka má.


Přečtěte si: Tsipras: Referendum bude. Rada Evropy: Hlasování porušuje mezinárodní standardy


Dombrovskis nicméně vyzval členské země Evropské unie, aby ohledně řeckých dluhů nepodnikaly žádné bezprostřední kroky a počkaly na výsledek jednání o nové pomoci pro Řecko.

EFSF vznikl v roce 2010, aby vydáváním dluhopisů získával peníze na pomoc problémových členských zemí eurozóny. Od července 2013 byl nahrazen Evropským stabilizačním mechanismem (ESM). Nevstupuje již tedy do nových transakcí, přestane ale existovat až tehdy, kdy budou uhrazeny všechny půjčky a jím zřízené finanční instrumenty.


Čtěte také:

Atény zcela zničily důvěru v eurozóně, tvrdí Schäuble

Řecko je v platební neschopnosti, neuhradilo část dluhu

Nový řecký návrh na získání pomoci neuspěl, jednání budou pokračovat

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web