Brusel zažil stotisícovou demonstraci, zemi čeká i generální stávka

Video Nejméně 100 tisíc lidí podle belgické policie demonstrovalo v Bruselu proti hospodářským a sociálním reformám nové pravicové vlády, které zamýšlí kvůli rozpočtovým škrtům. Ze stejného důvodu se stávkovalo v některých průmyslových podnicích, školách, poštách a jinde v zemi. Převážně pokojný pochod nakonec zastínily potyčky s policií, které si podle agentury AP vyžádaly nejméně 14 zraněných.

Odborová demonstrace v Bruselu
6.11.2014 19:42   |  

Podle organizátorů demonstrace se z různých částí Belgie sjelo do metropole na 130 000 lidí. Odbory označily dnešní akci za „historickou“ mobilizaci, která svou účastí výrazně převyšuje protesty, které se proti utahování opasků konaly v minulých letech.

„Je nutné vyvinout úsilí, to je jasné. Ale koktejl opatření navrhovaných vládou je zvlášť nespravedlivý,“ řekla představitelka socialistů Laurette Onkelinxová, která kráčela v čele průvodu. „Velké podniky se totiž na solidaritě nepodílejí. Naopak se mají snižovat platy, snižovat důchody a brát ze sociálního zabezpečení,“ dodala.

Došlo i na potyčky

Hlavní průvod se obešel bez incidentů. Avšak u nádraží Midi se strhly potyčky mezi stovkami přístavních dělníků a dalších demonstrantů a policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a vodním dělem.

Potyčky mezi protestujícími a policií si na závěr pochodu vyžádaly nejméně 14 zraněných. Podle AP demonstranti rovněž převrhli jeden automobil, zapálili motocykl a házeli po policistech dlažební kostky a pyrotechniku.

Jen předehra

Demonstrace byla podle odborů jen „předehrou“ širšího protestního hnutí. V příštích týdnech počítají s dalšími demonstracemi a stávkami v regionech a na 15. prosince plánují generální stávku v celém království.

Vláda svolala kvůli napjaté situaci na dnešní večer mimořádnou schůzi a pozvala na ni tři hlavní odborové svazy.

Jde o první zatěžkávací zkoušku pro novou vládu, kterou řídí od začátku října frankofonní liberál Charles Michel, syn známého belgického a evropského politika Louise Michela. Je v čele koalice tří pravicových vlámských stran a jedné frankofonní. Ve svých 38 letech je nejmladším premiérem v dějinách země.


O dalších protestech a stávkách v EU čtěte také:

Zaměstnanci německých skladů Amazonu prodloužili stávku

Statisíce Italů protestují proti Renziho reformám, chtějí jistou práci

Piloti Air France ukončili stávku, kritizovali je i kolegové

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web