Brusel zažil stotisícovou demonstraci, zemi čeká i generální stávka

Video Nejméně 100 tisíc lidí podle belgické policie demonstrovalo v Bruselu proti hospodářským a sociálním reformám nové pravicové vlády, které zamýšlí kvůli rozpočtovým škrtům. Ze stejného důvodu se stávkovalo v některých průmyslových podnicích, školách, poštách a jinde v zemi. Převážně pokojný pochod nakonec zastínily potyčky s policií, které si podle agentury AP vyžádaly nejméně 14 zraněných.

Odborová demonstrace v Bruselu
6.11.2014 19:42   |  

Podle organizátorů demonstrace se z různých částí Belgie sjelo do metropole na 130 000 lidí. Odbory označily dnešní akci za „historickou“ mobilizaci, která svou účastí výrazně převyšuje protesty, které se proti utahování opasků konaly v minulých letech.

„Je nutné vyvinout úsilí, to je jasné. Ale koktejl opatření navrhovaných vládou je zvlášť nespravedlivý,“ řekla představitelka socialistů Laurette Onkelinxová, která kráčela v čele průvodu. „Velké podniky se totiž na solidaritě nepodílejí. Naopak se mají snižovat platy, snižovat důchody a brát ze sociálního zabezpečení,“ dodala.

Došlo i na potyčky

Hlavní průvod se obešel bez incidentů. Avšak u nádraží Midi se strhly potyčky mezi stovkami přístavních dělníků a dalších demonstrantů a policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a vodním dělem.

Potyčky mezi protestujícími a policií si na závěr pochodu vyžádaly nejméně 14 zraněných. Podle AP demonstranti rovněž převrhli jeden automobil, zapálili motocykl a házeli po policistech dlažební kostky a pyrotechniku.

Jen předehra

Demonstrace byla podle odborů jen „předehrou“ širšího protestního hnutí. V příštích týdnech počítají s dalšími demonstracemi a stávkami v regionech a na 15. prosince plánují generální stávku v celém království.

Vláda svolala kvůli napjaté situaci na dnešní večer mimořádnou schůzi a pozvala na ni tři hlavní odborové svazy.

Jde o první zatěžkávací zkoušku pro novou vládu, kterou řídí od začátku října frankofonní liberál Charles Michel, syn známého belgického a evropského politika Louise Michela. Je v čele koalice tří pravicových vlámských stran a jedné frankofonní. Ve svých 38 letech je nejmladším premiérem v dějinách země.


O dalších protestech a stávkách v EU čtěte také:

Zaměstnanci německých skladů Amazonu prodloužili stávku

Statisíce Italů protestují proti Renziho reformám, chtějí jistou práci

Piloti Air France ukončili stávku, kritizovali je i kolegové

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Tesco ve střední Evropě prý chtěla koupit maďarská banka, Orbán byl proti

Tesco ve střední Evropě prý chtěla koupit maďarská banka, Orbán byl proti

O údajném prodeji středoevropských aktivit zadluženého britského řetězce Tesco se po Česku a Slovensku začalo spekulovat i v maďarských médiích. Podle nich měla o akvizici silný… více

Komerční prezentace
Mobilní web