Budapešť zvažuje nasazení armády ke zvládnutí přílivu uprchlíků | E15.cz

Budapešť zvažuje nasazení armády ke zvládnutí přílivu uprchlíků

Budapešť zvažuje nasazení armády ke zvládnutí přílivu uprchlíků
Maďarsko postavilo před migranty plot
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Maďarská vláda diskutovala o možnosti, jak by nasazení armády mohlo pomoci ochránit jižní hranice země a zvládnout příliv uprchlíků. Uvedl to vládní mluvčí Zoltán Kovács, který zdůraznil, že jakékoliv rozhodnutí o nasazení armády se musí opírat o rozhodnutí parlamentu. Maďarská policie také použila slzný plyn ke zvládnutí nepokojů u střediska pro uprchlíky.

Podle dřívějších informací by se maďarský parlament mohl sejít na mimořádné schůzi příští týden v pátek, aby schválil „odstrašující“ zpřísnění paragrafů trestního zákona ohledně nelegální migrace.

Tvrdší postih by měl hrozit nejen za převaděčství, ale i samo nelegální překročení hranic by se mělo z přestupku stát trestným činem. Trestat by se mělo také poškozování nově postaveného plotu na hranicích se Srbskem. Za nelegální přechod hranic a poškození plotu by tak mohly hrozit až čtyři roky vězení. Zrychlit by se mělo i azylové řízení. Maďarsko potřebuje na hranicích „nejen fyzické, ale i právní bariéry“, řekl v televizi státní tajemník v ministerstvu spravedlnosti Róbert Répássy o chystaných vládních návrzích.

Maďarsko potřebuje na hranicích „nejen fyzické, ale i právní bariéry“, řekl v televizi státní tajemník v ministerstvu spravedlnosti Róbert Répássy o chystaných vládních návrzích.

Nepokoje v hlavním přijímacím středisku

Maďarská policie podle televizních záběrů použila slzný plyn během nepokojů, které nakrátko propukly ve hlavním přijímacím středisku pro uprchlíky v pohraničním městečku Röszke na jihu země. Policisté se podle policejní mluvčí snažili zabránit v odchodu asi dvěma stovkám migrantů, kteří odmítali nechat si sejmout otisky prstů. Podle zpravodaje agentury Reuters policisté obklíčili asi 300 až 400 uprchlíků a snažili se je uklidnit za pomoci megafonů. Náčelník maďarské policie Károly Papp oznámil, že ostrahu hranic se Srbskem od 5. září posílí dalších 2106 policistů.

Podle policie v úterý překročil srbsko-maďarské hranice rekordní počet 2533 migrantů, převážně ze Sýrie, Afghánistánu a Pákistánu. Dalších 1300 zadržela během dnešního dopoledne. Předchozí rekord padl v pondělí.

Nejhorší utečenecká krize od války

Země se podle Budapešti potýká s nejhorší utečeneckou krizí od konce druhé světové války. Do konce srpna hodlají maďarské úřady dokončit stavbu čtyři metry vysokého a 175 kilometrů dlouhého plotu na hranicích se Srbskem. Podle vlády v Budapešti má být překážkou proti nelegální migraci. Nyní už je plot téměř hotov, k srbsko-maďarským hranicím ale dál denně proudí stovky až tisíce běženců, kteří se na cestě z Řecka snaží dostat přes Balkán do západní Evropy. Migranti se podle médií ale stále častěji dostávají do Maďarska tak, že se novým plotem prostříhají.

Maďarsko už letos zaznamenalo asi 140.000 migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014. Většina požádá o azyl, ale pak rychle odchází do bohatších zemí Evropské unie, jako je Německo nebo Švédsko.

Ministr lidských zdrojů Zoltán Balog si německému rozhlasu postěžoval, že Budapešť celé měsíce marně bila na poplach, že vlna uprchlíků půjde přes Balkán, avšak Brusel nereagoval, a tak Maďarsko nemá jinou možnost, než podnikat jednostranné kroky, jako je stavba plotu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!