Budoucí turecký premiér: Prioritou je zřízení prezidentského systému | E15.cz

Budoucí turecký premiér: Prioritou je zřízení prezidentského systému

Budoucí turecký premiér: Prioritou je zřízení prezidentského systému
Binali Yildirim
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Budoucí turecký premiér Binali Yildirim ve svém projevu na mimořádném sjezdu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) uvedl, že prioritou jeho vlády bude změna ústavy a zavedení prezidentského systému, o nějž dlouhodobě usiluje současná hlava státu Recep Tayyip Erdogan. Dosavadní ministr dopravy Yildirim je jediným kandidátem na post šéfa AKP, a je tedy prakticky jisté, že jej získá a že se posléze stane i předsedou vlády.

AKP volí nové vedení poté, co před dvěma týdny na svůj post překvapivě rezignoval dosavadní předseda a premiér země Ahmet Davutoglu. Za jeho odchodem nejspíš stály neshody s hlavou státu, které se týkaly nejen rozsahu nynější armádní ofenzivy proti kurdským povstalcům na jihovýchodě země, ale právě i Erdoganem požadovaných změn ústavy, které by posílily jeho prezidentské pravomoci.

Yildirim v projevu nastínil program své vlády a kromě změn ústavy mluvil i o tom, že jako premiér hodlá pokračovat v boji proti kurdským povstalcům a že si chce s Evropskou unií vyjasnit její postoj k migrační politice.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!