Bývalý šéf ruských železnic buduje analytické centrum, už má souhlas Putina

Ruský oligarcha a bývalý mocný šéf státních železnic Vladimir Jakunin se letos hodlá postavit do čela "expertního a analytického střediska", které se bude zabývat výzkumem světové politiky. Napsal to dnes ruský list Kommersant. Svůj plán prý Jakunin minulý týden projednal s prezidentem Vladimirem Putinem, který s ním souhlasil.

Ruský podnikatel Vladimir Jakunin Dalších 6 fotografií v galerii
18.1.2016 10:34   |  

Jakunin donedávna platil za vlivného člena nejužšího okruhu Putinových spojenců. Loni v srpnu ale post ředitele železnic opustil a odmítl navrhovanou kandidaturu na člena horní komory ruského parlamentu. Dal přitom najevo, že se hodlá zabývat vědeckou činností v oblasti mezinárodních vztahů.

Osmašedesátiletý oligarcha, který je kvůli podpoř ruské anexe Krymu zařazen na sankční seznam USA, je organizátorem diskusního fóra Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos. V roce 2014 se akce zúčastnil český prezident Miloš Zeman, loni jeho předchůdce ve funkci hlavy státu Václav Klaus. Zeman loni v Moskvě s Jakuninem neformálně besedoval během květnových oslav 70. výročí vítězství sovětské armády v boji s nacistickým Německem.

Podívejte se na okázalou rezidenci Jakunina:

Nový Jakuninův projekt, kterému prý Putin dal zelenou, má na Dialog civilizací navazovat, napsal dnes Kommersant. Klíčovým předmětem výzkumu má být podle ruského listu „budování nové architektury mezinárodních vztahů“. Jakuninovo výzkumné středisko má vypracovávat scénáře odvracení mezinárodních konfliktů a snižování napětí ve světě. Organizace má začít fungovat v polovině letošního roku.

„Putin dal Jakuninovi volné ruce a Jakunin bude spokojen, že může informovat prezidenta o dopadech ruské zahraniční politiky,“ komentoval budoucnost ruského oligarchy politolog Grigorij Dobromelov. „Jakuninova politická role tak bude větší, než kdyby byl obdařen nějakou formální funkcí,“ řekl ruský politolog Kommersantu.

Vladimir Ivanovič Jakunin
Narodil se 30. června 1948 v obci Melenki ve Vladimirské oblasti. V roce 1972 absolvoval Leningradský ústav mechaniky. Pracoval v chemickém ústavu a v letech 1977 až 1982 působil ve správě Státního výboru Rady ministrů SSSR pro zahraniční styky. V letech 1985 až 1991 pracoval na sovětském zastupitelství při OSN v New Yorku. V 90. letech založil Mezinárodní středisko pro obchodní spolupráci. Byl také jedním ze zakladatelů banky Rossija a stal se členem jejího představenstva. Od roku 2000 působil ve státní správě. Mimo jiné pracoval jako ministr dopravy a ministr železniční dopravy. V roce 2005 byl jmenován předsedou akciové společnosti Ruské železnice. Zároveň působí jako vedoucí katedry politologie na Moskevské státní univerzitě. Je doktorem politických věd. Od roku 2012 zastává funkci předsedy Mezinárodního svazu železniční dopravy. Znovu zvolen byl v prosinci 2014. Je ženatý. Má dva syny a tři vnoučata. Mluví anglicky. Zdroj: Euro

Čtěte také:

Šéf ruských železnic odešel kvůli sporu o dotace, tvrdí ruská média

Navalnyj: Mocný šéf ruských železnic tají svou obří rezidenci

Putinův muž v Praze: mocný šéf ruských železnic si chválí vztahy se Zemanem

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web