Cameron Britům slíbil referendum o členství v unii po roce 2015

Britský premiér David Cameron dnes přislíbil vyhlášení referenda o setrvání země v Evropské unii po britských parlamentních volbách v roce 2015. V dlouho očekávaném projevu o vztahu země k unii Cameron řekl, že když se EU zásadně nezmění, je riziko, že Británie bude směřovat k odchodu z ní.

David Cameron
23.1.2013 9:57   |  

Cameron oznámil, že referendum vypíše v první polovině funkčního období příštího parlamentu, tedy do začátku roku 2018. Lidové hlasování tedy bude moci vyhlásit, jen když jeho konzervativci v příštích volbách zvítězí.

Potřebujeme zásadní změnu, řekl Cameron o unii. Bez ní „je nebezpečí, že Evropa selže a britský lid bude směřovat k odchodu (z EU),“ dodal. „Nechci, aby se to stalo. Chci, aby Evropská unie byla úspěšná.“

Současně dal najevo, že si přeje, aby Británie zůstala „přesvědčeným a aktivním“ členem reformované Evropské unie. Podle něj je ale deziluze veřejnosti z unie největší, jaká kdy byla. „Je na čase, aby se Britové vyjádřili. Je na čase, aby se tato evropská otázka v britské politice vyřešila,“ prohlásil.

Cameronova vláda hodlá znovu projednat vztah Londýna s Bruselem a toto nové uspořádání přeložit Britům v referendu. „Až vyjednáme toto uspořádání, nabídneme britskému lidu referendum s velmi jasnou volbou, zda zůstat v EU za těchto nových podmínek, nebo zcela odejít. Bude to referendum o setrvání, nebo odchodu,“ zdůraznil premiér.

Šéf britské vlády je pod tlakem protievropských konzervativních poslanců, stejně jako rostoucích preferencí rovněž protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Na druhou stranu jsou proti referendu o členství a proti zpochybňování místa Británie v unii opoziční labouristé, vládní liberální demokraté a britští byznysmeni. Také americká vláda dala otevřeně najevo, že si přeje setrvání Británie v EU.

Šéf labouristické opozice Ed Miliband reagoval na předem zveřejněné výňatky z projevu slovy, že „David Cameron je slabý premiér, který se řídí podle své strany a ne národními ekonomickými zájmy“.


Čtěte také:

Chcete odejít z EU? Hlasujte, vyzval Brity italský premiér

Rok 2013 je těžko čitelný. Jaký bude?

V britské politice sílí euroskepticismus


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web