Cameron: Nemám žádné akcie ani offshoreové účty | E15.cz

Cameron: Nemám žádné akcie ani offshoreové účty

Cameron: Nemám žádné akcie ani offshoreové účty
Britský premiér David Cameron
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Britský premiér David Cameron dnes řekl, že nevlastní žádné akcie ani majetek v offshoreových firmách. Reagoval na výzvy opozice, aby vysvětlil své majetkové poměry poté, co se jméno jeho zesnulého otce objevilo v kauze Panamské dokumenty (Panama Papers). Aféra zaplnila titulní strany téměř všech novin. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn předsedu vlády vyzval, aby "přestal chodit kolem horké kaše" a s daňovými ráji se "vypořádal".

„Nevlastním žádné akcie, žádné offshoreové fondy, nic podobného. Mám plat premiéra a nějaké úspory, z nichž dostávám nějaké úroky. Mám také dům,“ odpověděl Cameron na otázku reportéra televize Sky News při debatě v rámci kampaně před referendem o setrvání Británie v EU.

List The Guardian uvedl, že premiér se v „pečlivě formulované odpovědi“ vyhnul otázce, zda on nebo jeho rodina nemá nebo neměla i v minulosti prospěch z offshoreového fondu Blairmore, který v Panamě založil před 30 lety jeho otec Ian.

V seznamech z Panamy je i 283 Čechů. Nechybí známí miliardáři

Cameronův mluvčí dnes později uvedl, že žádné akcie ani majetek v offshoreových firmách nevlastní ani premiérova žena a děti. „Aby bylo jasno, premiér, jeho žena a jejich děti nemají prospěch z žádného offshoreového fondu,“ uvedla mluvčí. Neuvedl však, zda tomu tak nebylo v minulosti, poznamenala agentura Reuters.

V pondělí premiérova mluvčí na otázku Reuters, zda má Cameronova rodina stále peníze v takzvaných offshoreových fondech zřízených premiérovým otcem, odpověděla, že je to „soukromá věc předsedy vlády“.

Z uniklých dokumentů právnické firmy Mossack Fonseca podle BBC a deníku The Guardian vyplývá, že Cameronův otec Ian řídil investiční fond se sídlem na Bahamách. Zisky z tohoto fondu nebyly po 30 let daněny v Británii díky složitému mechanismu, na němž se podílela Mossack Fonseca sídlící v Panamě. Podle The Guardian zaměstnával fond na Bahamách asi 50 lidí. Britská média ale už v pondělí upozornila, že Cameron starší se ničeho nezákonného nedopustil.

Těsně před protikorupčním summitem

Kauza přišla podle AFP pro Camerona v nejméně vhodnou dobu, neboť premiér má v květnu předsedat protikorupčnímu summitu, který se bude daňovými ráji zabývat. Kromě toho se pravidelně vyslovuje pro transparentnost a proti korupci. Je nyní také vystaven tlaku, aby skoncoval s daňovými výhodami pro britská území jako jsou ostrovy Man a Jersey.

Předseda labouristů Corbyn dnes řekl, že Cameron by měl přestat chodit kolem horké kaše a proti daňovým únikům bojovat. Připomněl, že Británie má „ohromnou odpovědnost“, protože napříkald Kajmanské ostrovy nebo Britské panenské ostrovy jsou britskými korunními koloniemi. „Nemohou vedle sebe existovat dvojí pravidla, jedna pro bohatou elitu a druhá pro nás ostatní,“ zdůraznil dále Corbyn.

Labouristická poslankyně Jess Phillipsová řekla, že pokud si Cameron není ohledně fondu jistý, „měl by to zjistit a dát věci do pořádku“. I když jsou daňové záležitosti pro obyčejné lidi soukromou věcí, Cameron je „přece jen premiér, který slíbil, že s daňovými úniky skoncuje“, dodala poslankyně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!