Část EU je skeptická ke snaze Ankary o rychlý bezvízový režim

Některé země Evropské unie jsou přinejmenším skeptické k přání Turecka, aby Evropská unie kvůli spolupráci Ankary v migrační krizi zrychlila jednání o bezvízovém režimu. Vyplynulo to z vyjádření ministrů vnitra unijní osmadvacítky, kteří dnes jednali v Bruselu o migrační krizi.

Turecko-syrská hranice
10.3.2016 17:14   |  

Turecko svůj požadavek na rychlejší jednání o vízové liberalizaci tak, aby byly rozhovory u konce do poloviny roku, spojilo v pondělí na summitu EU se svými novými návrhy na řešení migrační krize. Šéfové států a vlád unie nové a překvapivé plány Ankary obecně „vřele přivítali“, teď se na nich dál pracuje a konečné slovo by měl mít summit EU za týden.

Turecko nabídlo, že převezme zpět z řeckých ostrovů všechny migranty, kteří na ně připlují. Za každého Syřana mezi nimi by unie měla nabídnout azyl jednomu syrskému občanovi z táborů v Turecku.

Ankara chce 81 miliard

Ankara také žádá další tři miliardy eur (81 miliard Kč) nad stejnou částku, domluvenou v rámci společného akčního plánu loni v listopadu. Peníze mají sloužit ke zlepšení situace více než 2,5 milionu syrských uprchlíků přímo v Turecku.

Například rakouská ministryně Johanna Mikl-Leitnerová připomněla, že Turci s návrhy přišli jen tři dny poté, co úřady v Ankaře tvrdě zasáhly proti opozičnímu listu Zaman. „Ptám se, zda přes palubu neházíme evropské hodnoty,“ řekla novinářům.

Slovenský ministr Robert Kaliňák připustil, že výhrad dnes k návrhům Turecka měli jeho kolegové celou řadu. Dohodu obecně označil za dobrou, ale za pouhý začátek řešení.

„Sám za sebe říkám, že nejsem nadšený z toho, že předbíháme Ukrajinu. Jako kdybychom trochu zapomínali na jiné problémy, které máme. A to bychom asi dělat neměli,“ odpověděl na otázku týkající se víz s tím, že hlavní slovo musejí mít ministři zahraničí. Ti se v Bruselu sejdou v pondělí.

Komisař snahy Ankary chápe

Slovenský ministr vnitra dnes ale připomněl, že i Turecko, které se chce přibližovat EU, by mělo plnit své vlastní závazky. Turecko, které je roky kandidátem na členství, v pondělí také požádalo o začátek rozhovorů před otevřením dalších přístupových kapitol.

Evropský komisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos se dnes před novináři omezil na prohlášení, že komise snahy Ankary o rychlejší dosažení bezvízového styku chápe a plně podporuje. Předběžnou dohodu s Tureckem z pondělního summitu tento týden ve Štrasburku kritizovali také mnozí europoslanci.


Dále čtěte:

Komisař: Země EU by měly z jihu přebírat aspoň šest tisíc lidí měsíčně

Dohoda o přebírání Syřanů mezi EU a Tureckem má platit omezenou dobu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web