Čechům vzdor nepomůže. Za půjčku Řecku by měli ručit zhruba čtyřmi miliardami | E15.cz

Čechům vzdor nepomůže. Za půjčku Řecku by měli ručit zhruba čtyřmi miliardami

Čechům vzdor nepomůže. Za půjčku Řecku by měli ručit zhruba čtyřmi miliardami
Zleva řecký premiér Alexis Tsipras, šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a francouzský prezident Francois Hollande
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vaj

České a britské „ne“ zřejmě stačit nebude. Evropská komise totiž doporučí poskytnout Řecku překlenovací finanční půjčku ve výši 13 miliard eur (352 miliard korun) prostřednictvím Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM), z čímž právě Češi a Britové nesouhlasí. Podle agentury Reuters to sdělili nejmenovaní činitelé EU. Za půjčky z EFSM ručí všechny unijní země a český podíl na garancích by tak byl 1,13 procenta (zhruba čyři miliardy korun).

Eurozóna, tedy země používající euro jako platidlo, a potažmo celá Evropská unie nyní řeší, jak zajistit Aténám urychlenou finanční pomoc na dobu před dohotovením dlouhodobého záchranného programu. Vyplývá to z pondělní dohody s Řeckem o poskytnutí třetího záchranného balíku úvěrové pomoci této balkánské zemi na dobu tří let výměnou za výrazná úsporná opatření a strukturální reformy.

Předpokládaná spěšná pomoc v objemu kolem 13 miliard eur (352 miliard korun) by měla Aténám umožnit pokrytí nejbližších finančních závazků, respektive zahraničních dluhů, a znovuotevření bank.

Krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje známého jako EFSM se jeví finančním odborníkům jako nejschůdnější, protože peníze jsou prakticky okamžitě dostupné. Objevila se ale už i kritika, že použití EFSM takovýmto způsobem by porušilo pravidla unie, protože i tyto mají být součástí širší dohody o pomoci, a to „v kontextu“ společného programu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), upozorňuje server Open Europe.

Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do rozpočtu EU. Česko, které tak má ručit za 1,13 procenta výše případné půjčky, ale půjčovat přímo nic nebude.

Český premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš dnes dali svým evropským kolegům v Bruselu jednoznačně najevo, že si řešení prostřednictvím EFSM nepřejí. Kritický byl veřejně také britský ministr financí George Osborne.

MMF: Řecko by mělo dostat třicetiletý odklad splátek. Nebo dluhy seškrtat

Podle Babiše nesouhlasí i další vedoucí činitelé zemí stojících mimo eurozónu. Španělský ministr financí Luis de Guindos podle agentury AFP upřesnil, že výhrady mají Švédsko a Dánsko, ale také Německo, které je klíčovou součástí skupiny 19 zemí sdílejících euro.

O pomoci prostřednictvím EFSM mohou země EU rozhodovat takzvanou kvalifikovanou většinou, tedy převahou nejméně 15 zemí zastupujících 65 procent unijního obyvatelstva.

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!