Česko přijde o jednoho europoslance

Česko bude v Evropském parlamentu po volbách v roce 2014 reprezentovat jen 21 poslanců, tedy o jednoho méně než nyní. Vyplývá to z dohody ústavního výboru europarlamentu (AFCO), který řeší, jak po přistoupení Chrovatska napasovat počet europoslanců do kvóty, již určuje Lisabonská smlouva.

 Evropský parlament
31.1.2013 12:52   |  

Podle Lisabonské smlouvy nesmí počet zástupců překročit číslo 751. Současný europarlament má o tři členy více, což se vyřeší tím, že o tři křesla přijde stát s nejvyšším zastoupením – tedy Německo. Kromě toho ale bude nutné najít dalších dvanáct míst pro Chorvaty, kteří se napřesrok stanou řádnými členy EU a zvolí si své europoslance.

Ústavní výbor (Češi v něm mimochodem nemají zastoupení) nicméně našel nekomplikované řešení – dvanáct zemí, mezi nimi i Česko, přijde o jeden post ve prospěch Chorvatů. Vycházel přitom ze statistických čísel, podle nichž jsou malé a středně velké země s ohledem na počet obyvatel lehce „nadreprezentováni“.

Sami členové výboru nicméně upozorňují, že našli sice pragmatické řešení, které ale zastupitelské aritmetice neodpovídá. „Pokud bychom skutečně posty přepočítávali, museli bychom tu ubrat tři místa, jinde zase až čtyři přidat. A to by se mohlo rozpoutat opravdové politické peklo,“ řekl serveru euractiv.pl polský europoslanec Rafal Trzaskowski.

Počet českých zástupců v europarlamentu se tak podle všeho již podruhé sníží. V unijních volbách v roce 2009 Češi vybírali jen 22 poslanců namísto původních čtyřiadvaceti. Kvůli rozšíření a celkové redukci míst jsme podobně jako Maďaři nebo Portugalci o dva posty přišli.


Také čtěte:

Pět let k dobru pro drahý cukr

Část EU může zavést daň z finančních transakcí


Autor: Blahoslav Hruška, Euro

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web