Chceme dva kandidáty na komisaře, požaduje evropský parlament | E15.cz

Chceme dva kandidáty na komisaře, požaduje evropský parlament

Chceme dva kandidáty na komisaře, požaduje evropský parlament
Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK
paj

Evropský parlament doporučil, aby členské země při příštím sestavování Evropské komise do funkce navrhovaly vždy dva kandidáty. Jedním z nich by měla být žena a druhým muž. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes europoslanci schválili na základě zkušeností z loňského formování Komise. Tento dokument ovšem nemá žádný legislativní účinek.

Evropští poslanci poukázali na to, že navzdory opakovaným žádostem předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera navrhly v roce 2014 vlády členských států na komisařské posty mnohem více mužů než žen. Navržené kandidátky navíc pocházely z především ze zemí s menším počtem obyvatelstva, zatímco větší členské státy tento požadavek většinou ignorovaly.

Poslanci Evropského parlamentu si od požadavku slibují, že by pro příště umožnil vytvořit Komisi s rovnějším zastoupením pohlaví. V současné Evropské komisi je zastoupeno devět žen, včetně eurokomisařky Věry Jourové z České republiky. Její portfolio přitom zahrnuje kromě jiného právě i problematiku rovnosti pohlaví.

Zpráva také doporučuje stanovení časové lhůty, do které by státy měly nominovat své kandidáty. To by mělo zajistit dostatek času na to, aby předseda Evropské komise rozdělil jednotlivé posty s ohledem na pracovní zkušenosti a dosavadní praxi kandidátů portfolia.

Pravidelné interpelace

Evropští poslanci by také chtěli pravidelně přezkoumávat priority, které si jednotliví kandidáti na komisaře stanovují při takzvaném „grilování“. To je slyšení, při kterém každý kandidát na komisaře předstoupí před hlasováním o důvěře Evropské komisi před parlamentní výbor s působností odpovídající jeho portfoliu.

Při posledním sestavování Evropské komise výbory při těchto slyšení dali napoprvé důvěru 18 kandidátům. Pouze slovinská expremiérka Alenka Bratušeková se ovšem kvůli odporu evropských poslanců nakonec komisařkou nestala. Zákonodárcům vadilo, že ještě jako slovinská předsedkyně vlády sama hlasovala za svoji nominaci.

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!