Čína a Indie posílí v MMF, americký Senát schválil reformu | E15.cz

Čína a Indie posílí v MMF, americký Senát schválil reformu

Čína a Indie posílí v MMF, americký Senát schválil reformu
Sídlo MMF ve Washingtonu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Americký Senát schválil reformu podílnické struktury Mezinárodního měnového fondu (MMF), která mění hlasovací práva ve fondu ve prospěch velkých rozvíjejících se zemí v čele s Čínou a Indií. Reforma byla součástí návrhu zákona o federálních výdajích. Na souhlas Washingtonu čekali ostatní členové MMF pět let.

MMF se dohodl na změně členských kvót a hlasovacích práv v roce 2010. Po reformě se z Číny stane třetí největší člen MMF co do podílu hlasovacích práv a její kvóta se zvýší ze 3,7 na 6,1 procenta.

Ve výkonné radě fondu stoupne vliv Brazílie, Indie a dalších mladých tržních ekonomik, naopak se sníží zejména podíl západní Evropy a nepatrně i kvóta USA. Brazílie, Čína, Indie a Rusko budou patřit mezi deset největších akcionářů MMF.

Jde o největší změnu struktury MMF od jeho založení na sklonku druhé světové války. Po schválení změn se má zdvojnásobit objem peněz, které bude mít fond k dispozici.

Šéfka MMF Christine Lagardeová před rokem prohlásila, že fond je připraven pokročit v reformách bez Spojených států. Pro takový krok se veřejně vyslovovali zejména zástupci Ruska a Brazílie.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!