Církve jsou zlo. Zpřísněte jejich registraci, žádají slovenští nacionalisté | E15.cz

Církve jsou zlo. Zpřísněte jejich registraci, žádají slovenští nacionalisté

21. října 2016 • 14:01

Vládní nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) chce na Slovensku zpřísnit podmínky registrování církví. Svůj návrh zdůvodnila snahou zabránit spekulativním zápisům dalších církví a náboženských společností s cílem získat peníze od státu. Podle opozice návrh je namířen proti muslimské komunitě.

Slovenská národní strana (SNS) v čele s předsedou Andrejem Dankem navrhla na pětimilionovém Slovensku zvýšit hranici minimálního počtu plnoletých členů církve. Místo nynějších 20 tisíc jich bude muset nově být 50 tisíc. 

Danko již loni hovořil o hrozbě islamizace Evropy. Šéf tehdy neparlamentní strany se zmínil o potřebě schválení zákazu nošení burek na Slovensku, o výstavbě mešit a minaretů i o přísnění podmínek zaregistrování církví. Muslimská komunita na Slovensku není příliš početná, podle odhadů žije v zemi několik tisíc muslimů.

Opoziční poslanec Jozef Viskupič uvedl, že návrh SNS patrně souvisí se snahou strany strašit obyvatele Slovenska možnou registrací muslimů.

Kiska se setkal s dalajlamou, Čína hrozí Slovensku odvetou

Na Slovensku je v současnosti registrovaných 18 církví a náboženských společností. Většina obyvatel země se hlásí ke katolické církvi. Registrované církve mají nárok na finanční příspěvky státu například na platy duchovních.

Muslimové se na Slovensku dostali do centra pozornosti i v souvislosti s migrační krizí. Premiér Robert Fico, který dlouhodobě odmítá přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót, v minulosti opakovaně hovořil o nutnosti zabránit vytvoření ucelené muslimské komunity na Slovensku.

Jan Vávra: Nevěřící teroristé

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!