Clintonová a Trump v primárkách upevnili pozice favoritů, Bush odstoupil

Miliardář Donald Trump jasně zvítězil v sobotních republikánských primárkách v Jižní Karolíně a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová ohlásila své vítězství v nominačním souboji Demokratické strany v Nevadě. Oba politici si tak upevnili postavení favoritů ve svých stranách v boji o Bílý dům. Republikánský kandidát Jeb Bush po neúspěchu v sobotních primárních volbách oznámil, že se rozhodl ze souboje o prezidentskou nominaci odstoupit.

Hillary Clintonová slaví vítězství v primárkách v Nevadě
21.2.2016 9:06   |  

Devětašedesátiletý Trump po sečtení 99 procent okrsků vedl v Jižní Karolíně se ziskem 32,5 procenta hlasů před floridským senátorem Markem Rubiem, který si připsal 22,5 procenta hlasů, a texaským senátorem Tedem Cruzem, kterého podpořilo 22,3 procenta voličů.

Pro Trumpa je to již druhé vítězství v primárkách; to první zaznamenal ve státě New Hampshire. Pouze v Iowě skončil druhý za Cruzem. Vzhledem k vedení v průzkumech ve 13 státech, kde budou republikáni hlasovat v průběhu takzvaného volebního superúterý 1. března, je Trump na dobré cestě získat republikánskou nominaci, napsala agentura Reuters.

Sanders očekával větší propad

V demokratickém táboře porazila Clintonová v nominačním klání v Nevadě Bernieho Sanderse. Po sečtení 90 okrsků měla přes 52 procent hlasů, zatímco její soupeř necelých 48 procent.

Sanders to ale označil za dobrý výsledek. Jako kandidát, který podle Clintonové má podporu pouze bělošských voličů, měl být v Nevadě - státě s velkým zastoupením menšin - outsiderem. V průzkumech během roku zde ztrácel na Clintonovou 40 procent hlasů, ale při hlasování se na ni téměř dotáhl.

Jeb Bush oznámil odstoupení z boje o republikánskou nominaci

Republikánský kandidát Jeb Bush boj o Bílý dům vzdal. Bushovi se nedařilo v New Hampshiru ani v Iowě a úspěšný nebyl také v Jižní Karolíně, kde skončil na čtvrtém místě. Jižní Karolína byla jednou z posledních šancí syna a bratra bývalých amerických prezidentů. Právě dobrá pověst Bushovy rodiny v Jižní Karolíně, kde je chlebodárcem mnoha občanů americká armáda, mu dávala jisté naděje. Ty se ale nenaplnily.


Čtěte také:

Vullgární přebíjená: americké primárky se mění v boj proti establishmentu

Trump: Mučení funguje, waterboarding ale není dostatečně drsný

Primárky v New Hampshire vyhráli Trump a Sanders

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web