Clintonová čelí dalšímu vyšetřování, e-maily odhalily podezřelé zakázky

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) rozšířil vyšetřování skandálu kolem e-mailové korespondence Hillary Clintonové, který podle médií ohrožuje politické ambice kandidátky na prezidentský úřad a může skončit i trestním stíháním. Podle zprávy televize Fox News agenti FBI mapují souvislosti mezi zakázkami zadanými ministerstvem zahraničí a činností Nadace rodiny Clintonovy z doby, kdy Clintonová řídila americkou diplomacii.

 Hillary Clintonová
11.1.2016 19:02   |  

Americké ministerstvo zahraničí z rozhodnutí soudu postupně zveřejňuje elektronickou korespondenci, kterou Clintonová vedla ze své soukromé místo pracovní e-mailové adresy. Tato praxe vystavila Clintonovou tvrdé kritice ze strany mnoha poslanců, ale především republikánských uchazečů o nominaci do boje o prezidentské křeslo. Clintonová, kteří řídila ministerstvo v letech 2009 až 2013, vedla korespondenci přes soukromý server ve svém domě.

Stanice Fox News s odvoláním na zdroje z FBI uvedla, že nové vyšetřování vychází z informací obsažených v publikované elektronické poště. „FBI vyšetřuje možné souvislosti mezi dary věnovanými nadaci Clintonových a rozdělováním kontraktů ministerstva zahraničí. Zkoumá, zda byly dodrženy obvyklé postupy,“ uvedla americká televize.


Přehled prezidentských kandidátů: Amerika hledá talent aneb Kdo usedne v Bílém domě


Stanice Fox News už v polovině prosince uvedla, že nezávislá organizace FACT sledující dodržování etiky v politice žádá o prošetření vztahů mezi těžařskou společností Neptune Minerals a ministerstvem zahraničí v době, kdy mu Clintonová šéfovala. Žádala, aby úřady prověřily možnost, že Clintonová díky příbuzenským vztahům a příspěvkům do nadace rodiny Clintonových umožnila těžařské firmě zvláštní přístup na ministerstvo zahraničí.

S firmou Neptune Minerals údajně udržuje kontakty zeť Billa a Hillary Clintonové Marc Mezvinsky, manžel jejich dcery Chelsea.

Clintonová je favoritkou na demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Hájí se tím, že praxe využívání soukromých e-mailů byla v americké exekutivě běžná. Žádný zákon při tom podle ní porušen nebyl.


Čtěte také:

Bill Clinton vstoupil do kampaně své ženy. Aféře Lewinská se vyhnul

Tajné e-maily Clintonové se týkaly i operací bezpilotních strojů

Trampoty během kampaně? Clintonové hrozí vyšetřování kvůli e-mail aféře

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Kolik dnes vlastně stojí známá česká auta? Budete se divit

Daruji za odvoz? Ale jděte, tahle auta se dnes prodávají dokonce dráž než jejich moderní nástupci. Třeba taková „tisícovka“ mění majitele klidně za čtvrt milionu. A zdaleka není… více

Mobilní web