Clintonová Trumpa finančně poráží na všech frontách. Podívejte se na největší dárce

7. listopadu 2016 • 19:00

Výsledky amerických voleb budou podle průzkumů zjevně hodně těsné, demokratická kandidátka Hillary Clintonová ovšem svého republikánského soupeře Donalda Trumpa jasně poráží v objemu prostředků vybraných na kampaň. Podle posledních údajů Federální volební komise celkově získala 1,3 miliardy dolarů, Trump potom 800 milionů dolarů.

Financování jeho kampaně silně ovlivnila nepřízeň tradičních republikánských sponzorů, kteří kontroverzního kandidáta nechtějí podpořit. Neúspěch u amerických nejbohatších vrstev se Trump snaží obrátit ve svůj prospěch a svoji soupeřku vykresluje jako kandidátku Wall Street.

Nahrává mu v tom fakt, že pět největších přispěvatelů Clintonové tvoří velké investiční společnosti, včetně firmy známého miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose. Všichni tito dárci podle dat výzkumného portálu Open Secrets přispěli více než deseti miliony dolarů.

V případě republikánského kandidáta Donalda Trumpa jsou dary od největších sponzorů o poznání menší, pohybují se zhruba mezi jedním a dvěma miliony dolarů. Jedinou výjimkou je investiční společnost Renaissance Technologies, která přispěla 15 a půl miliony dolarů. Ta samá firma ovšem podobnou částkou přispěla i Hillary Clintonové.

FBI prověřila další e-maily Clintonové. Nenašla nic, za co by ji měla stíhat

Kampaň republikánského kandidáta se čím dál více musí spoléhat na prostředky od drobných dárců. I tam ovšem Clintonová vítězí. Podle posledních ověřených dat z poloviny října získal Trump na darech pod 200 dolarů 68 milionů, demokratická kandidátka potom 88. Clintonové přispívají hlavně ženy, jejichž dary tvoří 52 procent příspěvků. U Trumpa je to jen 28 procent.

Minulý týden tým republikánského kandidáta oznámil, že částka vybraná od malých dárců v říjnu dosáhla stovky milionů dolarů. To by znamenalo oproti dřívějším číslům výrazný skok, kontrola těchto údajů ovšem proběhne až po volbách.
Úspěch demokratické kandidátky ve vybírání finančních prostředků potvrzuje trendy posledních dvou desetiletí. Republikánští uchazeči o prezidentský úřad dokázali více peněz vybrat jen v letech 1996 a 2000.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!