Clintonová upevnila roli favoritky, jasně vyhrála další souboj o nominaci

Hillary Clintonová vyhrála s velkou převahou nad svým soupeřem Berniem Sandersem sobotní nominační souboj demokratů v Jižní Karolíně. Bývalá americká ministryně zahraničí byla favoritkou, ale její vítězství bylo podle komentářů překvapivě drtivé. Průzkumy před hlasováním dávaly Clintonové náskok o asi 20 procentních bodů, po sečtení téměř všech hlasů ale vyhrála nad Sandersem o téměř 50 procentních bodů, uvedly zahraniční agentury.

 Hilary Clintonová
28.2.2016 9:22   |  

Jednalo se o poslední demokratické primárky před nadcházejícím klíčovým superúterým, kdy se stranický výběr kandidátů pro prezidentské volby uskuteční v 11 státech najednou. V Jižní Karolíně, státě s významným zastoupením černošských voličů, rozhodlo podle amerických médií to, že za političkou zde stojí většina Afroameričanů. Podle agentury AP jich v sobotu volilo Clintonovou 90 procent.

Po sečtení takřka všech hlasů získala Clintonová 74 procent a Sanders 26 procent hlasů. Sanders již krátce po oznámení předběžných výsledků Clintonové poblahopřál k vítězství. Zdůraznil ale, že nedávno on dosáhl „rozhodujícího vítězství“ v New Hampshire, jak se to nyní podařilo Clintonové v Jižní Karolíně. Zdůraznil, že se nyní zaměřuje na superúterý.

Průzkumy ale dávají i v nadcházejícím klíčovém klání větší šance Clintonové, jejíž náskok se podle webu CNN po úterý nejspíš dále zvýší. Výsledky v Jižní Karolíně posílily roli favoritky na získání nominace Demokratické strany v prezidentských volbách 8. listopadu.

Sanders, který získal podporu zejména liberálního křídla demokratů a mladých voličů kritikou rostoucí nerovnosti a excesů ve finančním sektoru, potřebuje v příštích týdnech vyhrát v některém z velkých států, aby si udržel naděje na nominaci. „Dveře se pro Bernieho Sanderse rychle zavírají,“ domnívá se ale demokratický politický stratég Chris Kofinis.

Výsledky demokratických primárek v Jižní Karolíně:

Po vítězství v Jižní Karolíně už posílená Clintonová mluvila o volebním střetu s republikánským protikandidátem. K republikánské nominaci směřuje kontroverzní miliardář Donald Trump, na jehož slogan Uděláme Ameriku zase velkou zemí a na jeho příslib postavit zeď na hranicích s Mexikem se Clintonová nyní zaměřila. „Přesto, co slyšíte, nepotřebujeme udělat Ameriku opět velkou zemí, protože Amerika nikdy velkou zemí nepřestala být,“ řekla Clintnová po vítězství v jihokarolínském hlavním městě Columbia. „Namísto stavění zdí potřebujeme bariéry strhávat,“ zdůraznila.

Sanders zjevně s porážkou počítal a už v sobotu vedl kampaň v Texasu, který bude v úterý největším státem, kde se v úterý konají primárky. Zde v hlavním městě Austinu přišlo na jeho mítink 10.000 příznivců. „Tato kampaň teprve začíná. Naše revoluce zdola roste stát od státu,“ řekl jim Sanders.

V Jižní Karolíně se volilo poměrným systémem: 53 jihokarolínských delegátů si oba demokratičtí uchazeči o prezidentskou nominaci rozdělili podle procenta získaných hlasů. Podle AP jich Clintonová získala 39, Sanders 14. Delegáti budou na stranické konferenci po primárkách volit prezidentského kandidáta strany.

Clintonová zatím v primárkách získala 90 delegátů a Sanders 65. Nicméně Clintonová získala podporu mnohem většího počtu superdelegátů, kteří nejsou voleni a tvoří je demokratičtí poslanci Kongresu a funkcionáři strany.

Tvoří skoro pětinu delegátů nominačního sjezdu. Se započtením podpory těchto superdelegádtů má Clintonová 544 delegátů a Sanders 85. K získání demokratické nominace je třeba nejméně 2383 delegátů. Při superúterý bude podle AP v 11 státech v sázce 865 delegátů. Republikáni budou usilovat o 595 delegátů.


Čtěte také:

Clintonová čelila kritice za financování kampaně. Špinavá kampaň, tvrdí

Trump udržuje v průzkumech náskok, na Cruze má 14 procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web