Další úspěch Kuby, je blízko urovnání vztahů s Evropskou unií

Po dvou letech jednání jsou Kuba a Evropská unie blízko dohody o normalizaci vztahů. Jednání by mohla být dokončena při návštěvě evropské komisařky pro zahraniční politiku Federiky Mogheriniové v Havaně, která se má uskutečnit 10. a 11. března. Uvedli to zástupci EU, kteří se účastní jednání.

 Budova kubánského ministerstva vnitra
5.3.2016 17:25   |  

Hlavní vyjednávač EU Christian Leffler podle médií uvedl, že se jednalo o všech kapitolách dohody a že dvoudenní jednání skončila v pátek v Havaně významným pokrokem. Jeho kubánský protějšek, náměstek ministra zahraniční Abelardo Moreno dodal, že dohoda by mohla být dokončena při návštěv Mogheriniové, i když nebude okamžitě podepsána.

Zástupci komunistického ostrova a evropské osmadvacítky nyní jednají o rozsáhlé dohodě, která by stanovila vzájemné vztahy v oblasti politiky, obchodu a pomoci. Nová bilaterální dohoda má nahradit jednostrannou politiku, kterou unie zavedla před 20 lety.

Dohoda s EU bude pro Kubu dalším úspěchem na mezinárodní scéně po zmírnění napětí se Spojenými státy a po opětovném projednání kubánského dluhu s věřiteli takzvaného Pařížského klubu v prosinci.

Politika společného postoje

Od roku 1996 uplatňuje EU vůči Kubě politiku takzvaného společného postoje, který vylučuje veškeré vztahy s Havanou, dokud země neuskuteční reformy v oblastech jako je rozšíření politické účasti a svoboda vyjadřování. Na dno se vztahy dostaly v roce 2003, kdy Kuba při zásahu proti disentu uvěznila 75 kritiků vlády. EU v té době omezila návštěvy ostrova na vysoké úrovni, oslabila spolupráci v oblasti kultury a začala zvát na návštěvu evropských ambasád na Kubě disidenty. EU se rozhodla obnovit jednání o vzájemných vztazích s Kubou v roce 2014.

Návštěva Mogheriniové na Kubě se uskuteční krátce před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy, který má být na Kubě ve dnech 21. a 22. března. Podle Lefflera je to jen náhoda.


Čtěte také:

O med z Kuby je ve světě zájem, země jej vyváží více než cukru či kávy

USA a Kubu propojí stovka letadel denně

Kuba a USA po 55 letech vzájemně otevírají své ambasády

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web