Dánsko chce bránit uprchlíkům v cestě do EU, navrhuje zpřísnit konvenci OSN | E15.cz

Dánsko chce bránit uprchlíkům v cestě do EU, navrhuje zpřísnit konvenci OSN

Dánsko chce bránit uprchlíkům v cestě do EU, navrhuje zpřísnit konvenci OSN
Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen
• 
ZDROJ: Johannes Jansson/norden.org, Wikimedia Commons (CC BY 2.5 dk)

bru

Dánsko přijímá poměrně málo uprchlíků, Kodaň by si přesto přála další zpřísnění azylové politiky. Premiér Lars Lökke Rasmussen vyzval k přepsání Ženevské konvence OSN, kterou se mají řídit všechny státy světa.

Uprchlická konvence OSN musí doznat změn, řekl dánský premiér. Pokud budou počty uprchlíků růst stejně rychle jako dosud, „přijde chvíle, kdy budeme muset mluvit – a Dánsko to nebude moci udělat samo - o úpravě pravidel hry“, uvedl Rasmussen pro místní televizní stanici TV2.

Podle premiéra, jehož strana Venstre vládne s podporou protiimigrantské Dánské lidové strany, musí být smlouva z roku 1951 revidována, aby se vyjasnila práva utečenců v první zemi, do které uprchnou.

„Pokud někdo utíkající před válkou žil dva nebo tři roky v Turecku, měl by potom mít právo odejít do Evropy a požádat tam o azyl? Dnešní pravidla to lidem umožňují, ale budeme o tom diskutovat,“ dodal Rasmussen. V čele snah o změnu konvence by prý měla stát Evropská unie.

Šperky za pobyt

Dánsko vyvolalo pozornost celé Evropy již několika kontroverzními návrhy týkajícími se uprchlíků. V polovině prosince například Kodaň oznámila, že hodlá imigrantům zabavovat šperky a další cennosti, jejichž prodejem by získala prostředky na jejich ubytování, zdravotní péči a vzdělání. Odpůrci plánované opatření přirovnávají k zabavování židovského majetku za druhé světové války.

Od ledna do listopadu v Dánsku požádalo o status uprchlíka 18 tisíc lidí. Sousední Švédsko předpokládá, že za celý rok 2015 se počet žádostí vyšplhá na téměř 190 tisíc.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!