Dánsko chce bránit uprchlíkům v cestě do EU, navrhuje zpřísnit konvenci OSN

Dánsko přijímá poměrně málo uprchlíků, Kodaň by si přesto přála další zpřísnění azylové politiky. Premiér Lars Lökke Rasmussen vyzval k přepsání Ženevské konvence OSN, kterou se mají řídit všechny státy světa.

Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen
28.12.2015 10:34   |  

Uprchlická konvence OSN musí doznat změn, řekl dánský premiér. Pokud budou počty uprchlíků růst stejně rychle jako dosud, „přijde chvíle, kdy budeme muset mluvit – a Dánsko to nebude moci udělat samo - o úpravě pravidel hry“, uvedl Rasmussen pro místní televizní stanici TV2.

Podle premiéra, jehož strana Venstre vládne s podporou protiimigrantské Dánské lidové strany, musí být smlouva z roku 1951 revidována, aby se vyjasnila práva utečenců v první zemi, do které uprchnou.

„Pokud někdo utíkající před válkou žil dva nebo tři roky v Turecku, měl by potom mít právo odejít do Evropy a požádat tam o azyl? Dnešní pravidla to lidem umožňují, ale budeme o tom diskutovat,“ dodal Rasmussen. V čele snah o změnu konvence by prý měla stát Evropská unie.

Šperky za pobyt

Dánsko vyvolalo pozornost celé Evropy již několika kontroverzními návrhy týkajícími se uprchlíků. V polovině prosince například Kodaň oznámila, že hodlá imigrantům zabavovat šperky a další cennosti, jejichž prodejem by získala prostředky na jejich ubytování, zdravotní péči a vzdělání. Odpůrci plánované opatření přirovnávají k zabavování židovského majetku za druhé světové války.

Od ledna do listopadu v Dánsku požádalo o status uprchlíka 18 tisíc lidí. Sousední Švédsko předpokládá, že za celý rok 2015 se počet žádostí vyšplhá na téměř 190 tisíc.


Čtěte také:

Kodaň chce migrantům zabavovat cennosti na úhradu nákladů na pobyt

Švédsko má problémy s ubytováním uprchlíků, část dá na výletní loď

Švédsko: dopravci musí prověřovat totožnost cestujících

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web