Davutoglu po setkání s Tsiprasem potvrdil přijímání uprchlíků

Turecký premiér Ahmet Davutoglu dnes po setkání se svým řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem zopakoval, že jeho země je připravena brát zpátky uprchlíky, kteří proniknou na řecké území. Informovala o tom agentura DPA. Davutoglu tak potvrdil předběžnou dohodu, k níž dospěl pondělní summit EU s Ankarou a jejíž detaily mají být hotovy do dalšího summitu EU příští týden.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu na summitu EU-Turecko
8.3.2016 20:40   |  

„Turecko bude brát zpátky uprchlíky,“ řekl po setkání s Tsiprasem turecký premiér. Ihned však dodal, že za to ale musí EU vzít stejný počet uprchlíků přímo z tureckého území.

Ankara v pondělí v Bruselu navrhla, že bude přebírat syrské migranty z řeckých ostrovů, pokud EU za každého z nich přesídlí do unie z Turecka jednoho Syřana s právem na azyl. Tento model je namířen proti pašerákům lidí, kteří v současnosti vydělávají na tom, že uprchlíky ze Sýrie i dalších zemí, kterým se podařilo proniknout do Turecka, za úplatu riskantně převážejí na člunech na řecké ostrovy.

Ankara navíc v rámci řešení imigrační krize požádala unijní státy o další tři miliardy eur určené na pomoc syrským uprchlíkům v Turecku. Turci také chtějí od unie rychlejší zavedení bezvízového styku a otevření nových kapitol v jednání o vstupu Turecka do EU.

Dohoda o intenzivní spolupráci

Tsipras a Davutoglu, kteří se setkali i v pondělí na okraj summitu, se dnes v tureckém Izmiru dohodli na zintenzivnění spolupráce. Podle Davutoglua se tím „sníží na minimum dramatické scény, které vídáme v Egejském moři“. Na řecké ostrovy jen letos připlulo z Turecka přes 130 tisíc uprchlíků, nejméně 321 migrantů se jich při této cestě utopilo.

Premiéři Řecka a Turecka dnes v Izmiru podepsali sérii dohod o prohloubení spolupráce v silniční, železniční a námořní dopravě.


Čtěte také:

Sobotka: Česko je připraveno přijmout Syřany z Turecka

Do Řecka a Itálie letos přišlo 140 tisíc migrantů, meziročně sedmkrát více

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web