Die Welt: Brexit změní EU, Berlín by měl hledat spojence na jejím východě

Zahraniční tisk

Po odchodu Británie z Evropské unie se změní mocenská architektura zbývající sedmadvacítky. Německo by se proto mělo snažit o posílení spolupráce se svými východními sousedy, protože by se mohli stát jeho spojenci proti snahám o finanční transfery mezi zeměmi EU a o vzájemné ručení za dluhy. V komentáři to uvedl německý deník Die Welt.

Německá kancléřka Angela Merkelová
15.7.2016 10:45   |  

„Mocenská struktura EU se trvale posune. Německo-francouzský motor už neodpovídá současným požadavkům, podporuje spíš pokračování současných věcí než změny. Evropa však potřebuje nové nápady a nové síly, které ji poženou vpřed,“ napsal deník.

„Nové členské země mají za sebou náročné transformační procesy. Mohou to být obtížní, někdy tvrdohlaví partneři. Ale mají co nabídnout. A mohou se stát novými spojenci Berlína proti obráncům přerozdělování a proti dlouhodobě problémovým zemím jižní Evropy,“ uvedl list.

Die Welt také připomíná, že francouzský prezident François Hollande ohlásil na příští týden cestu po členských zemích EU, během níž chce hledat nové impulzy pro unii.


Přečtěte si: Grónsko se obává dopadů brexitu. Vstupme do EU, navrhují někteří politici


„To nevěstí nic dobrého. Nesmí to nakonec dojít tam, že se začne pod rouškou evropské solidarity budovat transferová unie. Berlín tomu musí zabránit,“ napsal deník.

„Nesmí se stát, že dobře organizované politické zájmy menšiny se nakonec prosadí na úkor většiny evropských občanů a že se problémy budou řešit gigantickými vnitroevropskými transferovými platbami a dohodami o vzájemném ručení za dluhy,“ uvedl Die Welt.

Německo dlouhodobě odmítá možnost, že by Evropská unie společně ručila za dluhy jednotlivých členských států. Podle Berlína by to vedlo k tomu, že by země především v jižní části bloku rezignovaly na rozpočtovou disciplínu a spolehly se na to, že jejich dluhy zaplatí ostatní. Británie byla spojencem Německa v této otázce, naopak Francie podporuje společné ručení za dluhy.


Čtěte také:

Jmenování Johnsona britským šéfem diplomacie vyvolává rozpory

Ministr pro brexit Davis: Británie opustí EU zhruba v prosinci 2018

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web