Do Kyjeva nečekaně dorazil ruský vyjednávač, obsah jednání zůstává neznámý

Do Kyjeva nečekaně přiletěl ruský vládní letoun, na jehož palubě byl hlavní ruský vyjednávač na rozhovorech o donbaské krizi Boris Gryzlov. Důvody jeho mise Kreml neoznámil. Letadlo si muselo vyjednat zvláštní povolení, protože v rámci protiruských sankcí Ukrajina loni v listopadu veškeré lety ruských letounů zakázala.

 Ukrajinská armáda na Donbasu
11.1.2016 16:49   |  

Gryzlov je vedoucím ruské delegace na jednání takzvané kontaktní skupiny, jejíž příští schůzka se uskuteční ve středu v běloruské metropoli Minsku. Skupina má jednat o cestách k posílení klidu zbraní v Donbasu a diskutovat o termínu a regulích mimořádných místních voleb na povstaleckém území.

Gryzlovova mise vzbudila na Ukrajině nemalou pozornost, ale z jeho jednání v Kyjevě zatím nejsou žádné zprávy. Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval Gryzlova do funkce svého hlavního vyjednávače v kontaktní skupině koncem prosince.

Zatímco v minulosti tento post zastávali pracovníci ruského ministerstva zahraničí, Gryzlov patří k nejužšímu politickému okruhu Putinových spolupracovníků. Je stálým členem Bezpečnostní rady, která rozhoduje o zásadní orientaci ruské branné a bezpečnostní politiky. V letech 2003-11 zastával jednu z nejvyšších ústavních funkcí v Rusku, když stál v čele Státní dumy, dolní komory ruského federálního parlamentu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v projevu v západoukrajinském Ternopilu obvinil Moskvu ze sabotáže minské mírové dohody. Prohlásil, že bude prosazovat, aby veškeré závazky vyplývající z mírových ujednání byly doplněny konkrétními daty splnění. Právě tomu má být podle Porošenka věnováno středeční jednání kontaktní skupiny.


Čtěte také:

Ukrajina chce v OSN prosadit vyslání vojsk na východ země

Porošenko viní Rusko z „ekonomické agrese", Moskva ale prý neuspěje

Kreml: Ukrajina je „dlouhodobé ohnisko nestability“

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web