Do příštího týdne o Sýrii znovu jednat nestihneme, tvrdí zmocněnec OSN

Svolání dalšího kola syrských rozhovorů na 25. únor není realistické. V rozhovoru se švédským deníkem Svenska Dagbladet to sdělil zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Rozhovory, jichž se za prostřednictví de Mistury účastní zástupci syrské vlády a jejích oponentů, začaly v Ženevě v lednu, ale byly přerušeny kvůli pokračujícím bojům.

Mírová jednání o Sýrii
19.2.2016 12:49   |  

„Není realistické svolat nová jednání na 25. únor, ale chceme tak učinit co nejdřív. Potřebujeme na přípravu a rozeslání pozvánek deset dní. Jednání mohou být úspěšná, jestliže budou pokračovat humanitární dodávky a dohodneme se na příměří,“ sdělil de Mistura, který má o stavu přípravy jednání ve středu informovat Radu bezpečnosti OSN.

Rozhovory jsou přerušeny od 3. února. Minulý týden se v Mnichově dohodly země podporující strany syrského konfliktu na tom, že budou usilovat o dohodu o příměří, které by mělo vstoupit v platnost do týdne. V Sýrii však pokračují boje, do nichž se s nebývalou silou vložilo Turecko, jež týden ostřeluje pozice syrských Kurdů u hranice.

Podle turecké agentury Anadolu se dělostřelectvo soustřeďuje na okolí města Azáz, kde kurdské milice YPG nedávno vybojovaly letiště. Turecko obvinilo YPG ze středečního teroristického útoku v Ankaře, při němž zahynulo 28 lidí. Kurdové vinu popřeli.


Čtěte také:

Bývalý izraelský generál: Rusko v Sýrii působí jako zmatený medvěd

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web