Dohoda EU s Tureckem nefunguje. Byrokrati brzdí řešení uprchlické krize | E15.cz

Dohoda EU s Tureckem nefunguje. Byrokrati brzdí řešení uprchlické krize

1. listopadu 2016 • 18:32

Od migrační dohody uzavřené před sedmi měsíci mezi Evropskou unií a Tureckem dorazilo do Řecka sedmnáct tisíc lidí. Polovina z nich jsou syrští uprchlíci. Vráceno bylo jen sedm set osob, většinou ekonomických migrantů z Pákistánu a Bangladéše. Podle agentury Reuters je dohoda naplňována jen z části, a to vinou neefektivní byrokracie.

Od letošního března se sice podařilo zastavit příliv statisíců lidí, ale počet více než 60 tisíc uprchlíků, kteří uvázli v Řecku, se nijak nesnižuje. Hlavně na ostrovech ve východní části Egejského moře, kam se z Turecka dostávají nejdřív, jsou tábory přeplněné.

V současnosti tam je téměř šestnáct tisíc běženců a migrantů. Každý měsíc jich přibude 2500. Před uzavřením dohody jich tolik přibývalo prakticky denně.

OSN: Od začátku roku ve Středozemním moři zemřelo 3700 imigrantů
 

Evropští úředníci a experti uvádějí, že aby dohoda mohla v dlouhodobém horizontu fungovat, musejí být uprchlíci vraceni do Turecka v hojnějším počtu. Pokud bude existovat naděje, že v Řecku nakonec zůstanou, bude přicházet mnoho dalších.

Evropská unie podle Reuters obviňuje Řecko z neefektivnosti, která se vyznačuje pomalým tempem zpracovávání žádostí o azyl a odvolávání proti jejich zamítnutí. Atény se brání, že jsou množstvím případů zahlceny a žádají úřednické posily ze zemí EU. Podle unijních činitelů by však větší počet úředníků nepomohl, protože na vině je samotný řecký systém.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!