Dohoda o odpoutání vojsk v Donbasu a výměně zajatců je prý hotova | E15.cz

Dohoda o odpoutání vojsk v Donbasu a výměně zajatců je prý hotova

Dohoda o odpoutání vojsk v Donbasu a výměně zajatců je prý hotova
Oblast Doněcku dál připomíná bojovou zónu, i přes uzavřené příměří.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Kontaktní skupina zabývající se řešením ukrajinské krize dospěla k dohodě o odpoutání vojsk v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny a o výměně zajatců. Oznámil to stálý představitel Ruska při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Andrej Kelin. Další otázky, včetně stanovení data příští schůzky v běloruském Minsku, měly být vyřešeny ještě během dneška, ale jednání bylo odloženo na neurčito.

Členy kontaktní skupiny jsou zástupci Kyjeva, Moskvy, povstaleckých „lidových republik“ a rovněž představitelé OBSE, která v jednání působí jako prostředník. Datum schůzky v Minsku, kde mají být dosažené dohody stvrzeny, chtějí členové skupiny dojednat během odpolední videokonference. Podle diplomatických zdrojů agentury Unian v úvahu připadá čtvrtek nebo pátek.

Povstalci podle vzbouřenecké agentury Novorossija pojedou do Minsku se čtyřmi základními požadavky. Kromě vzájemného odpoutání vojsk a výměny zajatců jde o odvolání hospodářské blokády, kterou vůči povstaleckým územím vyhlásil Kyjev.

V jejím důsledku ukrajinské banky ze svých odboček na Donbasu stáhly hotovost a správa sociálního zabezpečení zastavila výplatu sociálních dávek a penzí.

Rozsáhlá autonomie

Čtvrtým požadavkem je obnovení platnosti zákona o rozsáhlé autonomii, který ukrajinský prezident Petro Porošenko nejprve podepsal, ale později odvolal. Důvodem byly místní volby, které v listopadu separatisté uspořádali v Doněcké a Luhanské oblasti přes protesty Kyjeva.

Kontaktní skupina se poprvé a zatím naposledy sešla v Minsku 5. září, kdy se účastníci schůzky dohodli na zastavení palby, výměně zajatců a stažení těžkých zbraní z linie fronty. Boje v Donbasu ale navzdory dohodě pokračovaly a vyžádaly si od vyhlášení příměří desítky mrtvých.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!