Dohoda o záchranném programu prošla řeckým finančním výborem | E15.cz

Dohoda o záchranném programu prošla řeckým finančním výborem

Dohoda o záchranném programu prošla řeckým finančním výborem
Řecký ministr financí Euklid Tsakalotos
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Finanční výbor řeckého parlamentu schválil nově dojednanou dohodu o další mezinárodní finanční pomoci Aténám. Rozprava v plénu má začít ještě dnes kolem 22:00 (21:00 SELČ) a hlasování se očekává v pátek brzy ráno. Rozhodnout o tom ale ještě musí předsednictvo parlamentu. Před řeckým parlamentem dnes podle řecké televize proti úsporné politice demonstrovaly tisícovky lidí.

Výbor schválil záchranný program a s ním spojené závazky ohledně úspor. Mnozí poslanci vládní strany Syriza předem naznačili, že v plénu dohodu odmítnou, ale i tak je souhlas parlamentu považován za téměř jistý. Opoziční strany totiž naopak signalizovaly, že úsporný program podpoří.

Řecko, které balancuje na pokraji bankrotu, začátkem týdne na expertní úrovni s mezinárodními věřiteli sjednalo dohodu o třetím záchranném balíku. Jeho celkový objem činí podle agentury Reuters 91,7 miliardy eur (téměř 25 bilionů korun).

Částka zahrnuje 85,5 miliardy eur ve formě mezinárodní pomoci a odhadem 6,2 miliardy eur v podobě příjmů z prodeje státního majetku do roku 2018. Země potřebuje dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy musí splatit zhruba 3,5 miliardy Evropské centrální bance.

Před řeckým parlamentem dnes večer demonstrovaly tisícovky lidí proti úsporné politice. K protestům vyzvaly podle agentury DPA komunistické odbory PAME a odbory státních zaměstnanců ADEDY. Údaje o počtu demonstrantů zatím nejsou k dispozici.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!