Egyptská vláda náhle končí kvůli nařčení z korupce | E15.cz

Egyptská vláda náhle končí kvůli nařčení z korupce

Egyptská vláda náhle končí kvůli nařčení z korupce
Káhira
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Egyptská vláda náhle podala demisi. Prezident demisi přijal a pověřil sestavením nového kabinetu dosavadního ministra ropného průmyslu Šarífa Ismáíla Haddara. Novou vládu chce mít prezident do týdne.

Demisi podle agentury AP vyvolala kritika, která zazněla na premiéra Ibráhíma Mahlába kvůli údajné korupci v jeho vládě. Demise kabinetu přišla zhruba týden poté, co byl ministr zemědělství Saláh Hilál zatčen pro podezření z korupce, poznamenal Reuters. Prezident byl prý také nespokojen s prací několika ministrů.

Obměna vlády, která bojuje proti místním islámským radikálům a usiluje o zahraniční investice v zemi, jí má dodat nový elán, řekl AFP nejmenovaný vysoký egyptský představitel. Předpokládaný nový premiér, inženýr Šaríf Ismáíl Haddara podle Reuters má zkušenosti z vedení státních energetických firem, získal si respekt zahraničních společností a stál za některými citlivými politickými reformami.

Vládnout má dočasný kabinet

Nastávající kabinet by měl být jen dočasný, protože nová trvalá vláda by měla vzejít až z parlamentní voleb, které se mají konat ve dvou etapách od 17. října do 2. prosince.

Země nemá parlament od června 2012, kdy jej rozpustil soud. Zákonodárnou moc v zemi nyní drží prezident Sísí, jenž se do úřadu dostal při vojenském puči, který před dvěma lety svrhl po masových protestech demokraticky zvoleného islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Pro Egypt, nejlidnatější arabskou země světa, mají být dlouho odkládané parlamentní volby podle místních úřadů vyvrcholením procesu demokratizace.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!