Ekonomika přijde kontrolami hranic až o půl bilionu. Brusel je chce rušit

Evropská komise vypracovala plán na rušení hraničních kontrol, které uvnitř Evropské unie znovu zavedly mnohé státy v reakci na uprchlickou krizi. Harmonogram má v pátek představit komisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos. Komise varuje mimo jiné před ekonomickými důsledky uzavírání hranic.

Ilustrační foto
3.3.2016 20:48   |  

Komise usiluje o odstranění obnovených kontrol na vnitřních unijních hranicích do konce roku. Požadavek obsahuje návrh plánu, který má k dispozici agentura DPA.

Dokument předpokládá, že Řecko bude při zajišťování své hranice s Tureckem, která je zároveň vnější hranicí EU, silněji podpořeno agenturou pro ochranu vnějších hranic EU Frontex. Nejpozději v listopadu pak má být připravena k nasazení evropská hraniční a pobřežní stráž. Evropská komise dnes podle DPA informace nechtěla potvrdit.

Komise v dokumentu podle DPA rovněž znovu poukazuje na odhady možných nákladů znovuzavedení kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Dodatečnou zátěž pro evropskou ekonomiku odhaduje až na 18 miliard eur (zhruba 487 miliard korun) ročně.

Nejsilněji by hraniční kontroly podle odhadů zasáhly silniční nákladní dopravu. V kolonách by prý uvízly nejen nákladní automobily, ale také mnozí zaměstnanci, kteří denně dojíždí do zaměstnání přes hranice uvnitř EU.


Čtěte také:

EU zpřísní kontroly na hranicích Schengenu, budou se týkat i vlastních občanů

Tusk: Obnovení hraničních kontrol bylo nevyhnutelné

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zákazníci mají zájem o nové služby, tvrdí O2. Zisk vyrostl na 2,5 miliardy

Zákazníci mají zájem o nové služby, tvrdí O2. Zisk vyrostl na 2,5 miliardy aktualizováno

Operátor O2 v prvním pololetí zvýšil konsolidovaný čistý zisk o desetinu na 2,55 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o necelé jedno procento na 18,22 miliardy Kč. Výnosy v… více

Mobilní web