Erdogan: Asadův režim zabil 400 tisíc lidí, jeho podpora ničemu nepomůže | E15.cz

Erdogan: Asadův režim zabil 400 tisíc lidí, jeho podpora ničemu nepomůže

Erdogan: Asadův režim zabil 400 tisíc lidí, jeho podpora ničemu nepomůže
Bašár Asad
• 
ZDROJ: Kremlin.ru via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

ČTK

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před odletem na oficiální návštěvu Saúdské Arábie obvinil vládu syrského prezidenta prezidenta Bašára Asada z "nemilosrdného zabití" 400 tisíc lidí. Erdogan, který má během dvoudenní návštěvy Rijádu jednat o situaci v Sýrii, boji proti terorismu či energetické spolupráci, také kritizoval Rusko za podporu Asada.

„Nikam se nedostanete, když budete podporovat režim, který nemilosrdně zabil 400 tisíc nevinných lidí konvenčními a chemickými zbraněmi,“ uvedl Erdogan. Podle agentury AP mínil nejspíš podporu Moskvy, která se do války v Sýrii přímo zapojila na straně Asadova režimu letos v září.

Čtyřletá občanská válka v Sýrii si podle dosud uváděných odhadů Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádala na 300 tisíc obětí; skoro 12 milionů lidí vyhnala ze svých domovů, z toho přes čtyři miliony za hranice Sýrie.

Rusko-turecké vztahy jsou na bodu mrazu od listopadu, kdy turecké stíhačky sestřelily nad syrsko-tureckou hranicí ruský bombardér. Ankara tvrdí, že stroj narušil turecký vzdušný prostor. Moskva to popírá, v reakci na incident zavedla protiturecké sankce a obvinila Ankaru z podpory teroristického hnutí Islámský stát (IS).

USA prý vyzbrojily syrské rebely přes bulharskou firmu s vazbami na mafii

Erdogan také dnes obvinil země, které podporují syrské kurdské bojovníky, z toho, že „přilévají olej do ohně“. Ankara považuje kurdské bojovníky v Sýrii za spojence Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko, ale i USA či EU, považují za teroristickou organizaci.

Erdogan by měl se saúdským králem Salmánem diskutovat i o krocích protiteroristické koalice, kterou v polovině prosince založilo 34 islámských zemí z Asie, Afriky i z arabského světa, včetně Saúdské Arábie a Turecka.

Od jednání v Saúdské Arábii si Ankara slibuje také snížení své závislosti na Rusku v energetických zdrojích. Turecko nyní dováží z Ruska asi 50 procent zemního plynu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!