Erdogan: Čistky budou pokračovat, příznivce Gülena je třeba oslabit | E15.cz

Erdogan: Čistky budou pokračovat, příznivce Gülena je třeba oslabit

ČTK

Akceschopnost sítě duchovního Fethullaha Gülena v Turecku se podařilo výrazně slabit, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Myslí si ale, že někteří členové sítě stále působí v ozbrojených silách, policii a justici. Proto je podle něj nutné na těchto místech pokračovat v čistkách.

Gülen je v Turecku považován za strůjce neúspěšného státního převratu, o který se v červenci pokusila část armády. Duchovní, který dříve býval Erdoganovým spolupracovníkem, žije v americkém exilu a nařčení ze zosnování puče odmítá. Ankara přesto od léta provádí plošné čistky, během kterých tvrdě postupuje vůči všem, které podezřívá z vazeb na Gülena.

Erdogan by chtěl rozšířit hranice, na Balkáně prý mají Turky rádi

Turecká vláda krátce před vystoupením prezidenta Erdogana vydala dekret, na jehož základě bude odvoláno z funkce dalších 15.000 lidí včetně úředníků, vojáků a policistů. Od července bylo takto propuštěno už více než 110.000 lidí, poznamenala agentura Reuters. Dekretem bylo také oznámeno uzavření více než 550 institucí, 18 charitativních organizací a devět sdělovacích prostředků.

Tvrdý postup tureckých úřadů je terčem kritiky Evropské unie, podle které Ankara využívá situace k pronásledování veškeré politické opozice. Situace vytváří napětí i mezi Tureckem a jeho hlavním spojencem v NATO Spojenými státy. Washington totiž odmítá vydat Turkům Gülena, jak Ankara žádá.

Zatýkací mašinérie v Turecku: za mřížemi skončili vůdci kurdské opozice

Turecko od pokusu o puč zatklo 35 000 lidí, úřady se zaměřily na příznivce hnutí Gülena

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!