Erdogan opět hrozí bankovnímu sektoru kvůli vysokým úrokům

Bankovní domy v Turecku by po nezdařeném vojenském puči neměly účtovat příliš vysoké úrokové sazby. Prohlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Slíbil podniknout opatření proti těm bankám, které se v otázce úroků "ocitnou na nesprávné cestě". Pro tureckého prezidenta to je jedno z dosud nejostřejších vyjádření na účet bankovních institucí, komentovala agentura Reuters.

10.8.2016 18:56   |  

Erdogan, který dává přednost hospodářskému růstu postavenému na spotřebě, si vysoké výpůjční náklady bere na mušku celkem běžně. Turecký prezident je toho názoru, že úrokové sazby způsobují inflaci, což je v rozporu s klasickou ekonomickou teorií.

„Nebudeme se zdráhat poznačit si a zabývat se bankami, u kterých zjistíme, že v otázce úrokových sazeb a úvěrových opatření jsou na nesprávné cestě,“ řekl Erdogan v projevu k členům turecké komory exportérů. Prezident prý bude považovat za „zradu“, když banky „nepřipraví podmínky investorům“. Jeho slova přinášela v přímém přenosu televize.

Pokud se bankovní sektor pokusí využít to jako příležitost, bude mít co dočinění s námi

Erdogan očekává, že banky po pokusu o vojenský puč z poloviny července podniknou kroky v duchu „bratrství a solidarity“. „Pokud se bankovní sektor pokusí využít to jako příležitost, bude mít co dočinění s námi,“ uvedl také prezident, který chce o záležitosti jednat s premiérem. Situaci hodlá probrat i s finančním sektorem.

Prezident po nezdařeném pokusu o státní převrat zahájil rozsáhlé čistky a naznačil možnost znovuzavedení trestu smrti. V zemi nyní platí výjimečný stav, jenž hlavě státu umožňuje vládnout pomocí dekretů. Ministr spravedlnosti v úterý oznámil, že v souvislosti s pokusem o převrat bylo zadrženo asi 22 tisíc lidí. Vůči 16 tisíc z nich již bylo vzneseno obvinění.


Čtěte také:

Erdogan loví voliče, odpustí prý dluhy

Erdogana podpořily na demonstraci v Istanbulu statisíce lidí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web