Erdogan: Turecko loni vyhostilo jednoho z útočníků, Belgie jej osvobodila

aktualizováno Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků a posléze ho vyhostilo. Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Prezidentský úřad následně uvedl, že šlo o Brahima El Bakraouiho. Belgické úřady ale podle Erdogana radikála pustily na svobodu, a to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.

 Policie v Bruselu
23.3.2016 22:46   |  

Erdogan na tiskové konferenci neřekl, o kterém z pachatelů úterních teroristických útoků mluví, jeho úřad ale následně agentuře Reuters sdělil, že šlo o jednoho z bratrů Bakraouiových. Brahim Bakraoui se odpálil na letišti, jeho bratr Khalid v metru.

Podle tureckého prezidenta byl radikál zatčen loni v červnu v jihotureckém Gaziantepu u syrské hranice. Následně ho úřady na jeho žádost vyhostily. Belgii prý 14. července varovaly, že jde o „zahraničního teroristického bojovníka“.

Navzdory tomu jej ale prý belgické úřady loni v červenci propustily na svobodu. Podle úřadu tureckého prezidenta zdůvodnil Brusel propuštění tím, že u Bakraouiho neodhalil „žádnou spojitost s terorismem“. Kdy se Bakraoui dostal z Nizozemska do Belgie, zatím není jasné.

Pro věznění nebyl důvod

Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens tureckou kritiku odmítl. El Bakraoui podle něj v Belgii nespáchal žádné teroristické činy, a nemohl být proto zadržován. V době vyhoštění z Turecka ho policie evidovala pouze jako běžného kriminálníka.

Už po loňských listopadových teroristických útocích v Paříži Ankara uvedla, že Turecko francouzské úřady před jedním z atentátníků dvakrát varovaly. Paříž na to prý ale nijak nereagovala. Při úterních atentátech na bruselském letišti a v metru zahynulo více než 30 lidí.


Čtěte také:

Jeden z bruselských útočníků je stále na útěku, policie čelí kritice

Pavel Páral: Bruselem to nekončí

Podle odborníka Belgie bezpečnost nezvládá, můžou přijít další útoky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů aktualizováno

Ucpané středoevropské dálnice vyžadují dnes od časného rána od řidičů silné nervy. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska, ale i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem… více

Mobilní web