Erdogana podpořily na demonstraci v Istanbulu statisíce lidí

Fotogalerie Statisíce lidí v Istanbulu dorazily na demonstraci, kterou pod heslem Shromáždění demokratů a mučedníků svolal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Na akci přijeli i zástupci dvou opoziční stran. Podle agentury Anadolu je to první společná masová demonstrace těchto dvou formací s vládní stranou AKP.

Demonstrace na podporu Erdogana Dalších 6 fotografií v galerii
7.8.2016 20:17   |  

Podle záběrů živě vysílaných televizí Al-Džazíra se náměstí ve čtvrti Yenikapi v evropské části Istanbulu zaplnilo do posledního místečka a celé je zahaleno do červených tureckých vlajek.

S nimi účastníci nadšené přivítali mimo jiné prezidenta Erdogana či premiéra Binaliho Yildirima s manželkami. Erdogan se poté v davu objal s několika lidmi, kteří si s ním dělali fotky.

Masovou akcí chce prezident prezentovat jednotu lidu proti údajným nepřátelům režimu, kteří se ho v polovině července pokusili svrhnout. Proto byli na demonstraci pozváni i šéf největší opoziční strany, středolevé Lidové republikánské strany (CHP), Kemal Kiliçdaroglu a předák opoziční krajně pravicové Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli.

Manifestaci provází přísná bezpečnostní opatření. Lidé museli před vchodem na plochu projít kontrolou. Na bezpečnost dohlíží asi 15 tisíc policistů, situaci monitorují ze vzduchu helikoptéry a z moře čtyři válečné lodě. V pohotovosti je přes 700 zdravotníků.


Přečtěte si: Rakousko hrozí zablokováním jednání o vstupu Turecka do EU


Dnešní manifestace, na jejíž přípravě se kromě policie podílelo na 13 tisíc lidí, má završit třídenní pravidelné demonstrace, na nichž lidé v ulicích vyjadřovali podporu vládě od pokusu o převrat z 15. července.

Ze zosnování puče turecká vláda obviňuje islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije léta v USA a jehož sociálně zaměřené hnutí Erdogan pronásleduje dlouhodobě. Po pokusu o převrat tažení proti němu ještě zintenzivnil. Ve státních institucích přišlo o místa několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů nebo učitelů.

Prohlédněte si letecké záběry z akce:


Čtěte také:

Jste naši strategičtí partneři? Vydejte tedy Gülena, žádá USA Erdogan

Profil Fethullaha Gülena: Respektovaný učitel s nálepkou pučisty

Autor: ¨čtk

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web