EU a Ukrajina nezahnaly obavy Ruska ze svého obchodního sblížení | E15.cz

EU a Ukrajina nezahnaly obavy Ruska ze svého obchodního sblížení

EU a Ukrajina nezahnaly obavy Ruska ze svého obchodního sblížení
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Evropská unie, Ukrajina a Rusko nedospěly k politické dohodě, která by zažehnala obavy Moskvy ohledně dohody o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou, jež od ledna vstoupí po ročním odkladu v platnost. Uvedla to Evropská komise ve svém komuniké.

Evropská komisařka Cecilia Malmströmová a ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkim v této souvislosti jednali v Bruselu s ruským ministrem pro hospodářský rozvoj Alexejem Uljukajevem.

„Strávili jsme 18 měsíců nad rozsáhlými diskuzemi, abychom zažehnali ruské obavy. Byli jsme připraveni vyvinout úsilí potřebné k dosažení společného porozumění. Proto jsme byli velmi překvapeni tím, že prezident Vladimir Putin 16. prosince 2015 vydal dekret, který pozastavuje všechny závazky Ruska vůči Ukrajině,“ uvedla Malmströmová.

Rozsáhlá dohoda o vytvoření zóny volného obchodu je součástí smlouvy o přidružení mezi EU a Ukrajinou. Dokument byl podepsán loni, ale na nátlak Moskvy byla jeho platnost odložena. Moskva se obává, že obchodní dohoda bude mít negativní dopady na ruské hospodářství. Putin proto nařídil, aby ruská vláda od 1. ledna pozastavila dohodu o volném obchodu s Ukrajinou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!