EU by měla uprchlíky sama vyzvedávat v krizových oblastech, navrhuje německý vicekancléř

Evropská unie by měla sama vyzvedávat běžence z krizových oblastí a zajišťovat jejich příchod na své území. Na shromáždění berlínské sociální demokracie (SPD) to řekl předseda strany a německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Podle něj by takový postup vnesl řád do uprchlické krize a do počtu lidí, kteří do EU přicházejí.

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel
12.11.2015 17:54   |  

Podle Gabriela by EU měla stanovit „velké kvóty“ na počet běženců, kteří mohou do osmadvacítky přijít, a sama zajistit jejich cestu. „Pašeráci by tak přišli o podstatu svého nebezpečného obchodu. Nikdo by neměl na cestě do Evropy přijít o život, to musí být náš cíl,“ řekl vicekancléř.

Zavedení kvót by podle Gabriela také umožnilo zajistit organizovanou imigraci namísto současného chaotického stavu, kdy není možné odhadnout, kolik lidí do EU přijde a kdy. „Pokud by se evropští partneři zpočátku nechtěli připojit, bude zde muset Německo jít příkladem,“ uvedl také vicekancléř.

De Maiziére žádá společnou iniciativu

O vyzvedávání běženců v krizových oblastech a stanovení kvót na počet uprchlíků, kteří do EU mohou přijít, mluvil v minulosti i německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. Zdůrazňoval však, že by to měla být celoevropská iniciativa a po naplnění kvót pro daný rok by unie měla paušálně odmítat všechny běžence, kteří budou chtít přijít.

De Maiziére také tento týden zveřejnil svůj záměr vrátit se k dublinskému systému a vracet běžence do těch zemí, kde poprvé vstoupili na území EU. Gabriel se k tomuto konkrétnímu návrhu nevyjádřil, varoval ale před „vyvoláváním iluze snadných řešení“ uprchlické krize. Německo se podle něj nemůže uzavřít před světem a příchod běženců nevyřeší ani stavbou plotů a vysláním armády na hranice.


Čtěte také:

Německo: Proud uprchlíků je jako lavina, neznáme jejich počet

Migrační krize letos vyjde Německo na 21 miliard eur, spočítal Ifo

Tusk: Německo by se mělo víc angažovat v ochraně hranic EU

**

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web