EU podle eurokomisaře se Srbskem brzy zahájí přístupové rozhovory | E15.cz

EU podle eurokomisaře se Srbskem brzy zahájí přístupové rozhovory

EU podle eurokomisaře se Srbskem brzy zahájí přístupové rozhovory
Johannes Hahn
• 
ZDROJ: EK

ČTK

Evropská unie se v brzké době chystá otevřít přístupové rozhovory se Srbskem. U příležitosti summitu západobalkánských zemí ve Vídni to prohlásil evropský komisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn. Brusel s Bělehradem formálně zahájil přístupové rozhovory již loni v lednu, žádná z takzvaných vyjednávacích kapitol ale dosud nebyla otevřena.

„Atmosféra je nyní taková, že se Srbskem velmi brzy začneme oficiální přístupové rozhovory,“ řekl Hahn s tím, že Bělehrad a Priština tento týden v Bruselu učinily důležité kroky pro překonání vzájemného nepřátelství. Urovnání vztahů mezi Srbskem a jeho někdejší jižní provincií Kosovem považuje EU za jednu z klíčových podmínek budoucího začlenění Bělehradu do unie.

Srbsko před třemi lety získalo od unie kandidátský status. Během přístupových rozhovorů musí země sladit své normy s unijními pravidly v celkem 35 kapitolách, jejichž součástí jsou i vztahy s Kosovem. EU prozatím dokončila hodnocení jednotlivých oblastí, kterých se vyjednávání bude týkat. Z prověrek vyplývá, že největší komplikace Bělehrad čekají v kapitole životní prostředí, značný pokrok bude muset Srbsko učinit i v záležitostech zemědělství, justice a finanční správy.

Termín vstupu Srbska do Evropské unie zatím není stanoven. Země loni u příležitosti formálního zahájení přístupových rozhovorů uvedla, že by do konce roku 2018 ráda splnila všechny podmínky pro začlenění, aby se od roku 2020 mohla stát členem evropského bloku. V té době se ale předpokládalo, že první kapitoly budou otevřeny již v řádu několika málo měsíců, což se ale nestalo.

Srbsko je o krok blíž k EU, Podgorica o dva

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!