EU prodloužila protiruské sankce, na seznamu zůstávají desítky osob a firem | E15.cz

EU prodloužila protiruské sankce, na seznamu zůstávají desítky osob a firem

EU prodloužila protiruské sankce, na seznamu zůstávají desítky osob a firem
Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: A. Savin

ČTK

Evropská unie oficiálně prodloužila sankce vůči konkrétním lidem a právnickým osobám spojeným s narušováním ukrajinské územní celistvosti. Na tomto kroku, který se týká 146 osob a 37 právnických subjektů, se diplomaté osmadvacítky dohodli už na začátku měsíce.

Sankce, spočívající ve zmrazení majetku a zákazu cestování, jsou součástí opatření, jimiž unie v roce 2014 reagovala na ruskou anexi poloostrova Krym a na dění na východě Ukrajiny. Naposledy byly prodlouženy v březnu. Kromě těchto individuálních sankcí uvalila EU na Rusko kvůli postupu v ukrajinské krizi především hospodářské sankce.

Na individuálním sankčním seznamu je například ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin či lidé blízcí Kremlu jako Sergej Glazjev, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina. Nechybějí jména náměstků ruského ministra obrany, vojáků, kteří přímo plánovali ruskou okupaci Krymu či veleli ruskému vstupu na tento ukrajinský poloostrov, ale také velitelé separatistických jednotek na Donbasu a lídři tamních samozvaných republik. Postiženy jsou též některé společnosti, které převzaly na Krymu původně ukrajinský majetek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!