EU se bojí nové vlny uprchlíků ze Sýrie

Fotogalerie Evropská unie řeší, jak si poradit s prchajícími oběťmi syrského konfliktu. Ochránci lidských práv ji vyzývají, aby pro ně učinila víc. Ze zemí, které se s přílivem běženců potýkají nejvíc, zaznívají žádosti o pomoc. „Musíme se připravit na možnost ještě většího náporu,“ řekl včera v Evropském parlamentu eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

Od začátku bojů Sýrii opustily dva milony lidí, každým dnem odejde dalších pět tisíc. Dalších 14 fotografií v galerii
10.10.2013 8:55   |  

Jeho varování je opodstatněné. Ze Sýrie utekly už přes dva miliony lidí. OSN přitom očekává, že do konce roku přibude zhruba milion dalších a příští rok dva. Naprostá většina Syřanů hledá bezpečí v nedalekých zemích – Turecku, Jordánsku, Libanonu či Egyptě. Do Evropy se jich přesto dostalo kolem padesáti tisíc, nejčastěji přes turecko-bulharskou hranici.

Sofie se obává, že ještě letos by do země mohlo dorazit až deset tisíc dalších běženců. Na evropské poměry chudé Bulharsko tvrdí, že potřebuje finanční pomoc z Bruselu, aby si s nimi dokázalo poradit. Uvádí, že na každého uprchlíka měsíčně vynaloží 600 eur, průměrná mzda v zemi je přitom téměř o dvě stě eur nižší. „Pracujeme na minimalizaci rizik nejen pro Bulharsko, ale i pro Evropskou unii,“ podotkl ministr vnitra Cvetlin Jovčev.

I další země na periferii, Itálie a Řecko, jsou názoru, že by se zodpovědnost za běžence měla v EU spravedlivě rozdělit. V Evropském parlamentu včera také zaznělo, že by unie měla ukázat solidaritu syrským sousedům a ulehčit jim.
Například Německo už dříve nabídlo v rámci speciálního programu dočasné útočiště pěti tisícům Syřanů, kteří se tam přesouvají z Libanonu. Pět stovek osob se rozhodlo přijmout Rakousko. Zapojily se i některé jiné unijní země, OSN ale stále hledá umístění pro další uprchlíky.

Země původu žadatelů o azyl v EU (II. čtvrtletí 2013)
Rusko 16 845
Sýrie 8310
Kosovo 8140
Afghánistán 6075
Pákistán 5965
Somálsko 4285
Srbsko 3330
Írán 3265
Bangladéš 2655
Albánie 2570
Celkem 103 850

Zdroj: Eurostat

Podle aktuálních údajů Eurostatu ve druhém čtvrtletí požádalo v EU o azyl přes sto tisíc lidí, což představuje padesátiprocentní meziroční nárůst. Syřané patří společně s Rusy a Kosovany mezi nejčastější zájemce o útulek. Zatímco čtyři pětiny ruských žádostí skončily odmítnutím, téměř devadesát procent syrských bylo vyřízeno kladně.

Drtivá většina Rusů žádá o azyl v Německu či Polsku, Kosované mají enormní zájem o Maďarsko. V případě Syřanů jsou na prvních třech místech Německo, Švédsko a Británie.

Reakce na Lampedusu
Šéf Evropské komise José Barroso v reakci na nedávné ztroskotání lodi se stovkami uprchlíků u ostrova Lampedusa slíbil Itálii 30 milionů eur na pomoc s běženci. Eurokomisařka pro vntitřní záležitosti Cecilia Malmströmová už předtím řekla, že EU by měla posílit operace agentury Frontex a lépe sledovat Středozemní moře. Frontex má ale v současnosti jen čtyři lodě, dvě helikoptéry a dvě letadla, což k monitoringu a záchraně obětí z přetížených lodí zdaleka nestačí.

Čtěte také:

Arabské jaro obere ekonomiky regionu o 35 procent

Radek Palata: Rezoluce k Sýrii spravedlnost nepřinese

Unni Karunakara z Lékařů bez hranic: Je těžké nebýt zaujatý, když vidíme, co vidíme

Autor: Pavla Palaščáková

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web