Europarlament kritizuje závislost na Turecku kvůli migrační krizi

Předběžná dohoda EU s Tureckem nesmí pro Ankaru představovat bianco šek, znělo na středečním zasedání europarlamentu ve Štrasburku. Podle předsedy největší frakce Evropské lidové strany Manfreda Webera se ale jedná o první komplexní řešení. Jako potřebnou vnímá dohodu i socialistická frakce. Systém „výměny“ běženců z Řecka za syrské žadatele o azyl z Turecka podle ní ale nesmí vést k „handlování“ s lidmi.

 turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
9.3.2016 17:21   |  

Kriticky se k dohodě staví šéf frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Guy Verhosfstadt. „V podstatě teď předáváme klíče od bran Evropy Erdoganovi,“ uvedl. Spolupředseda frakce Zelených Philippe Lamberts varoval, že může jít dokonce o porušení Ženevské úmluvy. „Jde o morální selhání, morální bankrot,“ uvedl.

Před přílišnou závislostí na Ankaře varují i čeští europoslanci. Upozorňují na autoritativní chování režimu a stoupající požadavky Turecka. To chce například další tři miliardy euro. I tak ale dohoda vyjde EU levněji, než kdyby migraci řešila až na kontinentu, míní Stanislav Polčák (TOP09/STAN).

Turecko podle něj musí ale prokázat, že je migrační pohyb opravdu schopné omezit. „Na obou stranách stolu musíme sedět jako rovnocenní partneři, není možné vypsat Turecku bianco šek a čekat, s jakými dalšími požadavky ještě přijde“ uvedla k dohodě Dita Charanzová (ANO) s tím, že přístupová jednání Turecka do EU by měla být mimo debatu.

Je to návrat k systému nefunkčních kvót. Je to opět snaha porušovat suverenitu států a je to dokonce porušení dosavadních dohod o relokaci, na kterých se EU dohodla v září minulého roku

Princip „jeden za jednoho“ povede podle jejího spolustraníka Pavla Teličky k legalizaci migrace, ale ne jejímu omezení. „Princip „jeden za jednoho“ – tedy za každého syrského uprchlíka vráceného z Řecka do Turecka si EU vezme jednoho syrského uprchlíka ze Sýrie nebo z Turecka – sice migraci legalizuje, ale těžko povede k omezení migračního proudu. Navíc budeme v celém tomto procesu silně závislí na Turecku,“ uvedl. Okolo řešení situace navíc podle něj zůstává řada otázek.

„Očekávám tedy, že konečná dohoda s Tureckem bude skutečně realistická a bude obsahovat konkrétní opatření i způsob, jak kontrolovat jejich naplňování. Především však, že bude tvořit jen jednu část celkového řešení k okamžitému uvedení do praxe. To zatím postrádám,“ řekl.

Systém kritizuje i Jan Zahradil z ODS. „Je to návrat k systému nefunkčních kvót. Je to opět snaha porušovat suverenitu států a je to dokonce porušení dosavadních dohod o relokaci, na kterých se EU dohodla v září minulého roku,“ sdělil deníku E15. Podle Pavla Poce (ČSSD) ale zatím lepší dohoda na stole nebyla.

Poc: Moc nechápu výtky některých kolegů, kteří na plénu vyzývali, aby se EU nespoléhala na Turecko

„Moc nechápu výtky některých kolegů, kteří na plénu vyzývali, aby se EU nespoléhala na Turecko a snažila se migrační krizi zvládnout sama. Pokud chceme regulovat příliv uprchlíků na vnějších hranicích, bez spolupráce s Tureckem se neobejdeme,“ uvedl.

„Myslím si, že se jedná o velmi dobrý kompromis. Dohoda s Tureckem především znamená zastavení byznysu převaděčů a větší spolupráce se státy Balkánu. Často v Evropě lidé kritizují, že dáme Turecku 3 mld. euro, ale když si spočítáme, kolik stojí Evropu současná migrační krize, tak je to asi desetina výdajů,“ uvedl Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).


Čtěte také:

Do Řecka a Itálie letos přišlo 140 tisíc migrantů, meziročně sedmkrát více

Turecko bude přijímat zpátky uprchlíky, nesmí to ale být Syřané

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web