Europarlament prý nemůže zaručit, že novou dohodu s Británií schválí

Evropský parlament začne co nejrychleji projednávat právní předpisy spojené s případnou dohodou Británie s Evropskou unií, jejich schválení ale zaručit nemůže. Po jednání s britským premiérem Davidem Cameronem to uvedl předseda parlamentu Martin Schulz. Cameron se snaží před nadcházejícím summitem EU dokončit jednání o reformě vztahů své země se zbytkem evropské osmadvacítky.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz (v popředí)
16.2.2016 12:17   |  

„Mohu zaručit, že Evropský parlament se bude zabývat právními předpisy k návrhu Komise (o reformě vztahů) hned po referendu (o setrvání Británie v unii),“ uvedl Schulz. „Ale abych to řekl jasně, žádná vláda nemůže do parlamentu přijít a říct: Toto je náš návrh, můžete nám dát garanci výsledku? To není v demokracii možné,“ dodal.

Evropský parlament musí po britském referendu schválit podstatné body případné dohody Británie s ostatními členskými zeměmi EU.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes dopoledne v Evropském parlamentu řekl, že neexistuje žádný náhradní plán v případě vystoupení Británie z EU. „Nemáme plán B, ale plán A. Že Británie zůstane konstruktivním a aktivním členem unie,“ řekl Juncker, který se s Cameronem setká kolem poledne.

Podle Junckera bude hlavním tématem tohoto týdne spor o přídavky na děti. Británie chce zabránit jejich zneužívání a „exportu“ z Británie do jiných zemí osmadvacítky.

Schůzky předcházejí summitu Evropské unie, kde se má koncem týdne v Bruselu rozhodnout o britských návrzích na změny ve vztazích Británie s EU

Český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza dnes BBC řekl, že očekává, že omezení v oblasti přídavků na děti by se dotklo jen nových žadatelů a nikoli 34 tisíc migrantů, kteří je v Británii pobírají v současnosti.

O požadavcích Británie dnes v Aténách jednal s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten se následně přesune ještě do Prahy za premiérem Bohuslavem Sobotkou a do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou.

Schůzky předcházejí summitu Evropské unie, kde se má koncem týdne v Bruselu rozhodnout o britských návrzích na změny ve vztazích Británie s EU. Tyto změny mají být základem pro očekávané britské referendum o členství Británie v unii.

Tusk už v pondělí po jednání s prezidenty Francie a Rumunska Françoisem Hollandem a Klausem Iohannisem varoval, že rozhovory o požadavcích Británie na reformu Evropské unie jsou v kritické fázi. Riziko, že Británie osmadvacítku opustí, je podle něj reálné.


Čtěte také:

Německé a britské firmy se obávají možného odchodu Británie z EU

Cameron: Brexit myslím smrtelně vážně, EU se musí změnit

Odvrátí Cameron brexit? V jednání o „reformě“ EU prý velmi pokročil

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web